Polska będzie zestrzeliwać rosyjskie rakiety? Jest odpowiedź z USA

Polska
Polska będzie zestrzeliwać rosyjskie rakiety? Jest odpowiedź z USA
Wikiemedia commons
Wyrzutnia Iskander

Zestrzeliwanie rosyjskich rakiet lecących w kierunku Polski jeszcze nad terytorium Ukrainy może pojawić się na agendzie nadchodzącego szczytu NATO - zapowiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. - Jestem pewien, że to jest coś, o czym można rozmawiać.

Donald Tusk podczas konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim poruszył kwestię zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w kierunku Polski, ale znajdują się jeszcze na terytorium Ukrainy. Na realizację tego pomysłu Polska musiałaby mieć jednak zgodę państw NATO.

 

- Nie mam dziś do ogłoszenia żadnych zmian, ani w polityce USA, ani w polityce NATO. Ale oczywiście zawsze, gdy członek NATO chce podnieść jakąś politykę, ma taką możliwość i może omówić ją z innymi głowami państw. W tym tygodniu mamy szczyt i jestem pewien, że to jest coś, o czym można rozmawiać - oświadczył pytany o tę sprawę rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. 

Zestrzeliwanie rosyjskich rakiet z Polski. Donald Tusk o szczegółach 

W czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą doszło już do kilku incydentów, gdy - w czasie ataku rakietowego Rosji na cele na wschodniej Ukrainie - rosyjskie rakiety naruszały polską przestrzeń powietrzną.

 

ZOBACZ: Rosyjska rakieta nad Polską. Oświadczenie MSZ

 

Najpoważniejszy taki incydent miał miejsce w grudniu 2022 r., gdy rosyjska rakieta Ch-555 wleciała do Polski i spadła w lesie w okolicach Bydgoszczy. Rakietę znalazła, dopiero po kilku miesiącach, przypadkowa osoba. Kilkukrotnie dochodziło też do sytuacji, w których pocisk przekraczał polską przestrzeń powietrzną, a po chwili z niej wylatywał. 

 

ZOBACZ: Rosyjska rakieta nad Polską. Poderwano myśliwce

 

- Potrzebujemy tutaj współpracy z NATO. W interesie Polski i Ukrainy jest, żeby takie działanie miało pieczątkę zatwierdzenia społeczności międzynarodowej, najlepiej NATO - podkreślał Donald Tusk mówiąc o pomyśle zestrzeliwania takich rakiet zanim dotrą do Polski. - Zdaję sobie sprawę, że te decyzje mogą być niewystarczające dla Ukrainy, ale będę rozmawiał z sojusznikami, jak takie działania zorganizować - dodał. 

Biały Dom zapowiada dodatkowe wsparcie dla Ukrainy

Podczas wizyty Zełenskiego w Warszawie doszło do zmasowanego ataku rakietowego na Kijów, który potępił w swoim oświadczeniu Biały Dom, zapowiadając dodatkowe wsparcie. 

 

"Spotkam się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, aby jasno powiedzieć, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest niezachwiane. Wraz z naszymi sojusznikami ogłosimy nowe środki, mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, aby pomóc chronić ich miasta i ludność cywilną przed rosyjskimi atakami" - oświadczył prezydent USA. 

Agata Sucharska / sgo / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie