Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o Viktorze Orbanie. "Uzurpował władzę, której nie ma"

Polska
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o Viktorze Orbanie. "Uzurpował władzę, której nie ma"
Polsat News
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

- Ohydna, świadoma, skrajnie cyniczna demonstracja antysiły - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w "Gościu Wydarzeń", odnosząc się do rosyjskiego ataku na szpital w stolicy Ukrainy. Była ambasador w Rosji mówiła też o "misji pokojowej" Viktora Orbana i jego wizytach w Kijowie i Moskwie.

W poniedziałkowym zmasowanym, rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta zginęły co najmniej 42 osoby, a 190 zostało rannych. Celami stały się obiekty cywilne. 

 

Pociski spadły m.in. na placówki medyczne w Kijowie. Zniszczony został szpital dziecięcy Ohmatdyt. Zginęło tam dwoje dorosłych - lekarz i osoba odwiedzająca tę placówkę, kolejnych 30 osób wymagało interwencji lekarskiej. 

Atak na szpital w Kijowie. "Demonstracja antysiły" 

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została zapytana, czy atak na szpital dziecięcy był przypadkiem, czy też celowym działaniem Rosjan. - Ohydna, świadoma, skrajnie cyniczna demonstracja antysiły, bo kto swoją siłę demonstruje uderzając w chore onkologicznie dzieci? To już chyba nic bardziej obrzydliwego nie można sobie wyobrazić - oceniła była ambasador Polski w Moskwie. 

 

ZOBACZ: Orban odwiedził Putina w Moskwie. Teraz mówi, co sądzi o ataku na Kijów

 

Według minister "Putin tak rozumie siłę, że wszystko może i nie mam żadnych zahamowań". - Pokazał, do czego jest zdolny. Ale efekt jest taki, że powstał kolejny impuls integrujący dla NATO i UE - powiedział. 

"Misja pokojowa" Orbana. "Nie ma mandatu"

Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tournee Viktora Orbana w ramach prowadzonej przez niego "misji pokojowej", stwierdziła, że Zełenski nic nie wiedział o planach premiera Węgier, który kilka dni po wizycie w Kijowie wybrał się do Moskwy. 

 

- Orban sobie uzurpował władzę, której nie ma. On nie ma mandatu, żeby misję pokojową w imieniu UE komuś proponować, a w imieniu własnym, małego kraju europejskiego, on nie ma żadnego przełożenia - stwierdziła. 

 

 

Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że przewidzenie tego, co będzie się działo na Ukrainie, jest trudne. 

 

ZOBACZ: "Misja pokojowa" Orbana w Pekinie. Spotkanie z Xi Jinpigniem zakończone deklaracją

 

- Dzisiaj nie widać, kiedy ta wojna i na jakich zasadach miałaby się skończyć, ponieważ do pokoju, do zawieszenia broni trzeba dwóch stron, a Rosja tego zawieszenia broni nie chce - oceniła.

 

- Warunki, które stawia (Putin - red.) są totalnie nie do przyjęcia i jeśli doszłoby do zawieszania broni, to Rosja wykorzystałby to, żeby jeszcze się dozbroić, jeszcze się wzmocnić i uderzyć dalej - powiedziała. 

Szczyt NATO. Celem regularne wsparcie Ukrainy

Zdaniem minister szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie jest ważny, bo pierwszy raz odbywa się w składzie 32 państw członkowskich. - Symbolicznie pokaże jedność państw NATO-wskich - powiedziała. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda w Waszyngtonie. Weźmie udział w szczycie NATO

 

- Nie ma woli w NATO, żeby przyjmować Ukrainę w stanie wojny - stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz i dodała, że dzisiaj sojusz powinien zapewnić Kijowowi stałe i długookresowe wsparcie militarne.

Kampania prezydencka w USA. "Klincz amerykańskiej demokracji"

Pełczyńska-Nałęcz została też zapytana o kampanię wyborczą w USA i dalsze losy obecnego prezydenta tego kraju. 

 

- Mamy do czynienia z jakimś nieprawdopodobnym klinczem amerykańskiej demokracji, który wykracza poza (osobę - red.) Joe Bidena. Ewidentnie jest już w wieku polityczno-emerytalnym i wszyscy to wiedzą - stwierdziła. 

 

ZOBACZ: Joe Biden napisał list do Demokratów. Odpowiedział na kluczowe pytanie

 

Jej zdaniem problemem jest sytuacja w partii, gdzie nie znaleziono zastępstwa dla Bidena. - Grupa, która jest wokół niego nie do końca chce i jest gotowa odpuścić - oceniła.

 

Stwierdziła jednak, że i po drugiej stronie jest kandydat, który "powinien być na politycznej emeryturze". - Mamy do czynienia z kryzysem systemowym największego imperium - powiedziała. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie