Izrael może nie odeprzeć ataku Hezbollahu. Analitycy nie mają wątpliwości

Świat
Izrael może nie odeprzeć ataku Hezbollahu. Analitycy nie mają wątpliwości
AP Photo/Ariel Schalit (zdj. ilustracyjne)
Izraelska Żelazna Kopuła może nie zdołać odeprzeć ataku Hezbollahu

Zmasowany atak rakietowy Hezbollahu może okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla izraelskiej Żelaznej Kopuły. Jak donosi "The Guardian", USA i Francja podjęły wysiłki w celu zapobieżenia eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem a libańskimi radykałami, który może doprowadzić do wojny na pełną skalę.

"Istnieje ryzyko, że izraelskie baterie przeciwrakietowe Żelaznej Kopuły zostaną przytłoczone atakami wynikającymi z eskalującego konfliktu z Hezbollahem" - podaje "The Guardian".

Żelazna Kopuła nie przetrwa potencjalnego ataku Hezbollahu?

Brytyjska gazeta opiera się na dokumentach amerykańskich analityków, które potwierdziły przedstawioną niedawno ocenę ekspertów z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wynika z nich, że potencjalne starcie z Hezbollahem może okazać się jeszcze bardziej wyniszczającym konfliktem niż druga wojna w Libanie z 2006 r.

 

Od tego czasu libańska organizacja zrzeszająca radykalnych szyitów zdołała znacznie poszerzyć swój arsenał. Wyposażyła się m. in. w bezzałogowce i powiększyła zasoby rakiet, które według ekspertów mogą obecnie liczyć nawet 200 tys. i obejmują również sterowane rakiety balistyczne dalekiego zasięgu.

 

To właśnie skala i intensywność potencjalnego ataku Hezbollahu na Izrael może okazać się największym wyzwaniem dla Żelaznej Kopuły. Wystrzeliwane falami rakiety byłyby prawdopodobnie dużym zagrożeniem dla obrony powietrznej kraju.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Netanjahu podał warunki zakończenia konfliktu w Strefie Gazy

 

Instytut Zwalczania Terroryzmu Uniwersytetu Reichmana w Izraelu przeprowadził trzyletni projekt badawczy, zakończony na krótko przed atakiem Hamasu z 7 października. Z przedstawionego raportu wynika, że Hezbollah jest w stanie wystrzelić nawet trzy tys. rakiet dziennie, a takie tempo może zostać utrzymane przez trzy tygodnie.

 

"Oczekiwania opinii publicznej i znacznej części przywódców, że izraelskie siły powietrzne i skuteczne izraelskie systemy wywiadowcze zdołają zapobiec większości ataków rakietowych na Izrael, zostaną zaprzepaszczone" - napisano.

"Kraj nie będzie się nadawał do zamieszkania"

Waszyngtoński analityk i urzędnik administracji Joe Bidena, Seth G. Jones powiedział na antenie CNN, że Stany Zjednoczone oceniają, że "przynajmniej część baterii Żelaznej Kopuły zostanie przeciążona” w przypadku ataku rakietowego Hezbollahu na Izrael.

 

Pełen pesymizmu jest również Shaul Goldstein, szef izraelskiego przedsiębiorstwa zarządzającego systemami elektrycznymi w kraju. Podczas konferencji ocenił, że Izrael nie jest gotowy na "prawdziwą wojnę", a atak na infrastrukturę okazałby się zgubny. Jak stwierdził, po 72 godzinach bez prądu, kraj "nie będzie nadawał się do zamieszkania".

 

Stany Zjednoczone i Francja podjęły wysiłki dyplomatyczne w celu zapobieżenia eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem a Hezbollahem. Sekretarz generalny ONZ António Guterres zaapelował o "rozsądek i racjonalność" i ostrzegł przed katastrofalnymi skutkami, jakie wojna może przynieść dla regionu i całego świata. 

 

Jednocześnie, jak donosi "The Guardian", administracja Joe Bidena miała zadeklarować, że Ameryka zaoferuje pomoc Izraelowi w kwestiach bezpieczeństwa, jeśli dojdzie do starcia.

Żelazna Kopuła "ograniczona"

Żelazna Kopuła Izraela składa się z ok. dziesięć baterii, z których każda wyposażona jest w cztery oddzielne wyrzutnie. Podłączone są do systemu radarowego, który wykrywa nadlatujące rakiety. "Jak wszystkie systemy, jest on fizycznie ograniczony liczbą zagrożeń, z którymi może zmierzyć się jednocześnie" - informuje "The Guardian".

 

ZOBACZ: Ostrzega przed planem Łukaszenki. Łatuszka mówi o Palestyńczykach na granicy

 

Sekretarz generalny Hezbollahu, Sayyed Hassan Nasrallah, deklaruje, że w skład grupy wchodzi 100 tys. bojowników. Szacuje się, że realna liczba żołnierzy wynosi ok. 1/3 tej liczby.

Paweł Sekmistrz / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie