Wojna w Izraelu. Netanjahu podał warunki zakończenia konfliktu w Strefie Gazy

Świat
Wojna w Izraelu. Netanjahu podał warunki zakończenia konfliktu w Strefie Gazy
PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Ostrzał Strefy Gazy

Benjamin Netanjahu stwierdził, że kończy się intensywna faza walk z Hamasem. Premier Izraela zaznaczył jednak, że wojna zakończy się dopiero wtedy, kiedy islamska grupa przestanie kontrolować Strefę Gazy.

Cytowany przez Reutersa Netanjahu podkreślił, że gdy zakończą się intensywne walki w Gazie, Izrael będzie mógł rozmieścić więcej oddziałów na froncie w Libanie, gdzie Izrael walczy ze wspieranym przez Iran Hezbollahem.

 

Jednocześnie minister obrony Izraela poleciał do USA, gdzie ma prowadzić "krytyczne" rozmowy o Libanie i Strefie Gazy - wskazuje "The Guardian".

 

Minister Joaw Galant spotka się z urzędnikami administracji Joe Bidena, w tym z sekretarzem stanu i sekretarzem obrony USA. Wizyta odbywa się po wypowiedziach Netanjahu o "dramatycznym spadku" pomocy wojskowej z USA. Z kolei amerykańscy dyplomaci określili słowa premiera jako "kłopotliwe".

Izrael prowadzi wojny. Strefa Gazy i Liban

Wojna w Strefie Gazy trwa od października 2023 roku, kiedy bojownicy Hamasu zaatakowali terytorium Izraela, zabili i uprowadzili wielu cywilów. W odpowiedzi izraelskie wojsko przeprowadziło ofensywę wojskową na pozycje Hamasu.

 

ZOBACZ: Premier Izraela zdecydował. Rozwiązał gabinet wojenny

 

Od początku konfliktu wspierany przez Iran Hezbollah regularnie ostrzeliwuje terytorium Izraela, na co Tel Awiw odpowiada ogniem. W ostatnim czasie starcia nasiliły się, co wywołało obawy o wybuch pełnoskalowej wojny.

 

Źródła: Reuters, "The Guardian"

jk/anw / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie