Nowy taryfikator punktów karnych. Nadchodzą duże zmiany

Moto
Nowy taryfikator punktów karnych. Nadchodzą duże zmiany
Polsat News
Nowy taryfikator przewiduje dużo bardziej surowe kary

Zmiany w prawie o ruchu drogowym zawsze budzą wiele emocji wśród kierowców. Najnowsze propozycje Ministerstwa Infrastruktury dotyczące punktów karnych nie są wyjątkiem. Przedstawione zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez surowsze sankcje za najpoważniejsze wykroczenia.

Jednak wprowadzenie tych reform wymaga nie tylko nowych przepisów, ale także skutecznego egzekwowania prawa i należytej edukacji kierowców. Przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury punkty są ambitne, ale czy ich realizacja przyniesie wymierne korzyści? Co dokładnie się zmieni i jakie będą tego konsekwencje?

Nowe zasady zatrzymywania prawa jazdy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów nowych przepisów jest zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że kierowcy, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, stracą prawo jazdy na trzy miesiące. To radykalne posunięcie ma na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych, których niestety przybywa w alarmującym tempie.

 

ZOBACZ: Strefy czystego transportu w Polsce. W których miastach będą obowiązywać?

Koniec z kursami reedukacyjnymi?

Dotychczas kierowcy mogli zmniejszyć liczbę punktów karnych, uczestnicząc w kursach reedukacyjnych. Jednak Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie zmian, które uniemożliwią kasowanie punktów za najpoważniejsze wykroczenia. Minister Dariusz Klimczak w wywiadzie dla TVP Info podkreślił, że punktów nałożonych za rażące przekroczenie prędkości czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych nie będzie można już zredukować na żadnych kursach.

Alarmujące statystyki z polskich dróg

Wspomniane decyzje nie są przypadkowe. W pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano znaczny wzrost liczby wypadków drogowych w Polsce. W porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku liczba wypadków wzrosła o 10 proc., a liczba ofiar śmiertelnych o 12 proc.

 

ZOBACZ: Czy PB 98 faktycznie jest lepsza od PB 95? Oto fakty i mity

 

Eksperci zwracają uwagę, że przyczyną może być między innymi przywrócenie możliwości kasowania punktów karnych w ramach kursów reedukacyjnych, co z kolei osłabia dyscyplinę wśród kierowców​.

Nowe przepisy - kiedy wejdą w życie?

Minister Klimczak zapowiedział, że prace nad nowym taryfikatorem są już w toku, jednak wprowadzenie tak znaczących zmian wymaga przejścia przez pełen proces legislacyjny, co oznacza, że może zająć kilka miesięcy. Minister zadeklarował jednak, że bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem, więc możemy spodziewać się, że nowe przepisy wejdą w życie możliwie szybko.

Jakie wykroczenia będą najsurowiej karane?

Lista wykroczeń, za które nie będzie można zredukować punktów karnych, jest jeszcze w fazie opracowywania. Jednak minister infrastruktury już teraz wskazał na najpoważniejsze z nich. Będą to między innymi:

 

  • rażące przekroczenie prędkości,
  • wyprzedzanie na podwójnej ciągłej,
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Reakcje kierowców i ekspertów na nowe przepisy

Nowe przepisy wzbudzają mieszane uczucia wśród kierowców. Wielu z nich uważa, że zaostrzenie kar jest konieczne, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Inni obawiają się, że surowsze sankcje mogą prowadzić do nadmiernego rygoryzmu i zwiększenia liczby zatrzymań prawa jazdy za drobne przewinienia.

 

ZOBACZ: Kontrola butli i instalacji LPG w samochodach. Wysokie kary za przegapienie terminu

 

Eksperci z zakresu bezpieczeństwa drogowego zaznaczają, że same przepisy to nie wszystko. Ważne jest również, aby wprowadzenie nowych taryfikatorów szło w parze z odpowiednimi działaniami edukacyjnymi, które zwiększą świadomość kierowców na temat zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej jazdy​.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie