Trąby powietrzne, grad i burze. IMGW wydało ostrzeżenia

Polska
Trąby powietrzne, grad i burze. IMGW wydało ostrzeżenia
Wikimedia Commons/Justin Hobson
Trąby powietrzne, grad i burze. IMGW wydało ostrzeżenia

Ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym trąby powietrzne, mogą wystąpić w nocy z piątku na sobotę w południowej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega także przed upałem. - Będzie bardzo niebezpiecznie - informują synoptycy. IMGW wstępnie wydaje najwyższy poziom ostrzeżenia.

W ostatnich dniach przez Polskę przetoczyły się silne burze i nawałnice, ale to nie koniec. W czwartek pogoda na chwilę się uspokoiła i burze nie są prognozowane.

 

ZOBACZ: Niszczycielska nawałnica. Kilkanaście minut grozy dla mieszkańców

 

Ale od piątku należy spodziewać się kolejnych gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk. IMGW ostrzega przed "bardzo groźnymi" burzami i wstępnie wydaje najwyższy poziom ostrzeżenia.

IMGW ostrzega. Burze, nawałnice, tornada. Niebezpieczna pogoda

W piątek przez Polskę znów przejdą gwałtowne burze. Tym razem mają im towarzyszyć inne niebezpieczne zjawiska, przed którymi ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Synoptycy wskazują, że od południowego zachodu Polski napływać będzie zatoka niżu z frontem ciepłym, za którym sunąć będzie zwrotnikowa masa powietrza - i to bardzo gorącego, co poskutkuje wysokimi temperaturami w piątek.

 

Zacznie się już po południu - od południowego zachodu i zachodu kraju, gdzie prognozuje się gwałtowne i niebezpieczne burze.

 

ZOBACZ: Ekstremalne upały w trakcie pielgrzymki. Nie żyje kilkaset osób

 

"Możliwe będą superkomórki burzowe, jak i większe zorganizowane układy. Burzom będą towarzyszyć krótkotrwałe, ale ulewne opady deszczu do 20-30 mm, silne porywy wiatru do 90-100 km/h, a także miejscami duży grad do 3-5 cm. Nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej" - przekazuje IMGW. 

 

Najgorsza sytuacja czeka mieszkańców województw: lubelskiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, dolnośląskiego i części mazowieckiego i podkarpackiego. W piątek temperatura maksymalna w dzień ma wynieść od 30 do 32 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia będą ważne w godzinach 12-20.30. 

 

IMGW. Groźny pogodowo weekend 

Jak zapowiadają synoptycy, noc z piątku na sobotę będzie bardzo niebezpieczna. Spodziewane są opady deszczu oraz burze z opadami dużego gradu. IMGW przestrzega przed możliwymi trąbami powietrznymi, w szczególności w południowej Polsce, gdzie zjawiska pogodowe i burze mogą być najbardziej ekstremalne.

 

- Będzie bardzo niebezpiecznie - prognozuje instytut. I jak dodają w piątek mają występować burze i upał, w sobotę - burze. I dopiero kolejny dzień ma przynieść więcej spokojnej pogody. W niedzielę i w poniedziałek prognozowany jest "brak zagrożeń". 

 

We wcześniejsze dni mogą pojawić się ostrzeżenia 3 stopnia. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie