Niszczycielska nawałnica. Kilkanaście minut grozy dla mieszkańców

Polska
Niszczycielska nawałnica. Kilkanaście minut grozy dla mieszkańców
Piotr Witek // Burze Podkarpacia

Sieć obiegły nagrania z Podkarpacia, gdzie w nocy silny wiat zerwał kilkadziesiąt dachów i powalił setki drzew. Wciąż trwa szacowanie strat, ale straty drzewostanu mogą sięgać nawet kilku milionów złotych. Od pioruna zapaliło się poddasze. Niszczycielska nawałnica trwała kilkanaście minut.

Trąba powietrzna przeszła w nocy nad gminą Kuryłówka w powiecie leżajskim. Został uszkodzony dom jednorodzinny, od pioruna zapaliło się poddasze. Pożar został szybko ugaszony.

 

Uszkodzonych zostało kilka dachów w innych domach jednorodzinnych oraz budynki gospodarcze i wiele ogrodzeń, ze względu na powalone drzew.

 

ZOBACZ: Niemcy: Wichura porwała dmuchany zamek. Akcja ratunkowa na rzece

 

Tzw. nawałnica burzowa nazywana wiatrem prostoliniowym przeszła po północy od strony Łazowa w gminie Krzeszów poprzez Kulno, Wólkę Łamaną, Brzyską Wolę po lasy jastrzębskie w gminie Kuryłówka. Jak mówią lokalni mieszkańcy wiatr nie padał z góry na dół, ale poziomo. 

 

Niszczycielska nawałnica trwała kilkanaście minut. Urzędnicy opowiadają, że gmina nigdy w swojej historii nie doznała takich zniszczeń na skutek pogody. W wyniku powstałych zdarzeń nikt nie odniósł obrażeń.

 

Skutki wichury w powiecie LeżajskimPiotr Witek // Burze Podkarpacia
Skutki wichury w powiecie leżajskim

Kuryłówka. Wiatr łamał drzewa jak zapałki

Pracownicy urzędu gminy szacują straty w terenie. Trwa zabezpieczanie uszkodzonych budynków, dachów i szacowanie strat, w tym także w rolnictwie. Poszkodowani będą mogli liczyć na pomoc finansową.

 

ZOBACZ: Pogoda nie przestaje zadziwiać. Z nieba spadła ogromna bryła lodu

 

Zgodnie z procedurą o sytuacji zostały poinformowane służby wojewody. Zniszczeniom uległy bardzo duże połacie lasu. Państwowa i ochotnicza straż pożarna do rana usuwała drzewa blokujące drogi.

 

Strażacy jeszcze zabezpieczają uszkodzone budynki i dachy, mieszkańcy poinformowali o 16 takich przypadkach. "Straty samego drzewostanu szacuje się na kilka milionów złotych" - informuje profil Burze Podkarpacia w mediach społecznościowych.

 

Skutki wichury w powiecie leżajskimPiotr Witek/ Burze Podkarpacie
Skutki wichury w powiecie leżajskim

W wyniku nawałnicy strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku i OSP gminy Kuryłówka wyjeżdżali 27 razy. W działaniach uczestniczyło łącznie 20 zastępów straży pożarnych z KP PSP w Leżajsku oraz OSP z terenu gminy Kuryłówka, w tym: 84 strażaków.

mak/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie