Samolot Taylor Swift oblany farbą. Aktywiści włamali się na lotnisko

Świat
Samolot Taylor Swift oblany farbą. Aktywiści włamali się na lotnisko
X/@JustStop_Oil
Aktywiści pomalowali pomarańczową substancją prywatne samoloty

Aktywiści ekologiczni włamali się na prywatne lotnisko. Akcję wymierzyli w znaną piosenkarkę Taylor Swift, ponieważ tam stacjonowały jej prywatne odrzutowce. Grupa Just Stop Oli opublikowała nagranie, na którym widać, jak dwie aktywistki oblewają samoloty pomarańczową substancją. W zamieszczonym wpisie przekazały także swoje żądania.

Działacze Just Stop Oli zaatakowali ponownie, raptem dzień po tym, jak dwójka aktywistów pomalowała na pomarańczowo słynne Stonehenge. Tym razem w ramach protestu włamali się na prywatne lotnisko w Stansted, na którym stacjonuje samolot Taylor Swift i oblali pomarańczową substancją znajdujące się tam odrzutowce.

Aktywiści włamali się na prywatne lotnisko. Pomalowali samoloty

Czynu dokonały dwie aktywistki – 28-letnia Jennifer Kowalski i 22-letnia Cole Macdonald. Akcję rozpoczęły w czwartek o godzinie 5:00 czasu lokalnego (6:00 w Polsce). Na nagraniu, udostępnionym przez Just Stop Oli, widać, jak członkinie grupy przecinają metalowy płot, a potem pokrywają pomarańczową substancją dwa samoloty

 

 

W mediach grupa zaznaczyła, że żąda podpisania traktatu mającego na celu zakończenie stosowania paliw kopalnych do 2030 roku.  

 

ZOBACZ: Pokryli Stonehenge pomarańczową substancją. Liczyli na spektakularne show


Policja w Essex podała, że obie kobiety aresztowano. "Funkcjonariusze byli na miejscu w ciągu kilku minut i zatrzymali dwie osoby. Lotnisko i loty działają normalnie. 22-letnia kobieta z Brighton i 28-letnia kobieta z Dumbarton zostały aresztowane pod zarzutem wyrządzenia szkód o charakterze przestępczym i ingerencji w użytkowanie lub funkcjonowanie infrastruktury krajowej" - przekazał rzecznik policji, cytowany przez "The Guardian". 

Akcja wymierzona w Taylor Swift. O co chodziło aktywistkom?

Protestujący nie bez powodu zdecydowali się na zaatakowanie samolotu Taylor Swift. W ostatnim czasie było głośno o lotniczych podróżach artystki. Po rozpoczęciu jej nowego związku, część internautów zarzuciła, że Swift zbyt często używa prywatnych samolotów, przyczyniając się w ten sposób do zatruwania środowiska.  

 

ZOBACZ: Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści sparaliżowali lotnisko w Monachium


Według obliczeń naukowców pojedynczy lot piosenkarki - z Tokio do Los Angeles - wygenerował więcej emisji niż podróż 125 mieszkańców Ghany w ciągu roku


W 2022 roku agencja marketingowa Yard udostępniła raport, zawierający listę celebrytów odpowiadających za najwyższe emisje CO2. Większość z tych zanieczyszczeń było produkowanych przez ich prywatne odrzutowce. W czołówce znalazła się wówczas Taylor Swift.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie