Mieszkańcy Krakowa czekali sześć lat. Obiekt żartów zacznie działać

Polska
Mieszkańcy Krakowa czekali sześć lat. Obiekt żartów zacznie działać
Zarząd Dróg Miasta Krakowa
Kraków będzie miał nowe schody ruchome

W Krakowie zamontowane nowe schody łączące dworzec autobusowy z kolejowym. Poprzednie często się psuły, aż w końcu sześć lat temu stanęły i nie zostały naprawiane. Element miejskiego krajobrazu stał się obiektem żartów i memów.

W Krakowie zamontowano nowe schody ruchome, łączące dworzec kolejowy i autobusowy. Kolejnym etapem prac będzie montaż zadaszenia. Poprzednie schody nie działały przez sześć lat. "Najważniejszy element, czyli schody, są zamontowane" - powiedział Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK).

 

Schody firmy Otis zostały wyprodukowane w Chinach. Mają pięć lat gwarancji.

Schody w Krakowie będą działać za kilka tygodni

 

W lipcu rozpocznie się montaż zadaszenia nad schodami, a w sierpniu specjalnych szyb tego zadaszenia. Oznacza to opóźnienie, ponieważ według planów schody w sierpniu miały zostać oddane do użytku.

 

ZOBACZ: Warszawa. Znamy pensję Rafała Trzaskowskiego. Nie zarobi najwięcej

 

ZDMK zakłada jednak, że do końca sierpnia cała inwestycja zakończy się i we wrześniu podróżni będą mogli korzystać z nowych schodów. 

Schody obiektem żartów i memów

Schody nie działają od 2018 roku, ale problemy z nimi wystąpiły znacznie wcześniej. Pierwsze usterki pojawiły się niedługo po ich zamontowaniu w 2005 roku. Później remontowano je aż 19 razy.

 

W lutym tego roku zdecydowano o ich całkowitym wyłączeniu, a później o wymianie. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 4 mln złotych. Cena obejmuje rozbiórkę oraz montaż nowych schodów, a także ich zadaszenie, co ma przeciwdziałać kolejnym awariom.

 

ZOBACZ: Kraków. Odzyskano cenny przedmiot. Zatrzymano obywatela Ukrainy

 

Niesprawne schody zasłynęły w całej Polsce. Ze względu na to, że przez większość czasu nie działały, a na wymianę trzeba było czekać latami, stały się obiektem żartów i tematem memów.

 
Mieszkańcy nadali schodom imię Jacka Majchrowskiego, byłego prezydenta Krakowa. W sieci zaprezentowano również prześmiewczą ceremonię z nadania tego tytułu. Zimą kilka osób zjeżdżało po nich na jabłuszkach, co również zaprezentowano w mediach społecznościowych. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie