Warszawa. Mieszkańcy otrzymali nietypowe ostrzeżenie. "Huk, dym. Zachowaj spokój"

Polska Aleksandra Boryń / mak / Polsatnews.pl
Warszawa. Mieszkańcy otrzymali nietypowe ostrzeżenie. "Huk, dym. Zachowaj spokój"
Pixabay.com
Mieszkańcy Warszawy dostali ostrzeżenie od RCB. Zdjęcie ilustracyjne

W niedzielę część mieszkańców Warszawy otrzymała alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Komunikat dotyczy ćwiczeń służb z użyciem pirotechniki na dwóch ulicach stolicy. "Zachowaj spokój" - apelują służby.

W niedzielę po południu mieszkańcy stolicy i okolic otrzymali alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W wiadomości przekazano, że w najbliższy poniedziałek i wtorek odbędą się ćwiczenia służb z udziałem pirotechniki.

RCB rozesłało alert do mieszkańców Warszawy

"Uwaga! 17 i 18 czerwca na ulicy Czajki i Koszykowej w Warszawie odbędą się ćwiczenia służb z użyciem pirotechniki (huk i dym)" - czytamy w alercie.

 

Podkreślono, by stosować się do wszystkich poleceń służb i zachować spokój. 

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

 

"Unikaj zbliżania się do miejsc, gdzie odbywają się ćwiczenia. Zwracaj uwagę na komunikaty służb i przestrzegaj ich zaleceń. Informuj innych mieszkańców o planowanych działaniach, aby zmniejszyć ewentualne niepokoje" - apeluje RCB.

 

Celem tych ćwiczeń - jak dodano w komunikacie - jest m.in. doskonalenie umiejętności służb w sytuacjach kryzysowych oraz "zapewnienie nam wszystkim większego bezpieczeństwa".

Alert RCB. System szybkiego ostrzegania

Alert RCB to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego zagrożenia, otrzymają na swój telefon komórkowy SMS z ostrzeżeniem. Nie ma znaczenia, w jakiej sieci znajduje się telefon.

 

ZOBACZ: "Zdaliśmy ważny egzamin". Zakończyły się nagłe ćwiczenia żołnierzy WOT

 

Operatorzy mają obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

 

Alert RCB nie narusza bezpieczeństwa danych. Wiadomości (SMS) są rozsyłane przez operatora sieci komórkowej, z której korzysta dany telefon. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie gromadzi i nie przetwarza danych. Zadaniem RCB jest jedynie wysłanie pozyskanej informacji o zagrożeniu do operatorów sieci komórkowych.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie