Granica z Białorusią. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Polska
Granica z Białorusią. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Straż Graniczna
RCB rozesłało alert w sprawie granicy z Białorusią do trzech województw

"Uwaga! Zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy państwowej z Białorusią" - ostrzeżenie o takiej treści opublikowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Wiadomość trafiła do osób przebywających na terenie trzech województw.

"Stosuj się do poleceń służb. Bądź czujny i informuj o podejrzanych osobach" - dodano w wiadomości, która trafiła do odbiorców na terenie części województw podlaskiego i lubelskiego.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią

W czwartek weszło w życie rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. 

 

Tzw. strefa buforowa będzie obowiązywała przez 90 dni. 

 

Ministerstwo podało, że wprowadzenie ograniczeń jest wynikiem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, także z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami. "Strefa ta została ograniczona do niezbędnego minimum" - czytamy.

Jaką długość ma strefa buforowa na granicy z Białorusią?

Odcinek objęty zakazem przebywania będzie miał długość ponad 60,5 km. To obszar położony w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.

 

Na 44 kilometrach strefa będzie miała 200 m szerokości od linii granicznej. Na pozostałej długości, w rezerwatach będzie głębsza, a jej szerokość wyniesie około 2 km. 

 

ZOBACZ: Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Szef MSWiA podpisał rozporządzenie

 

"Wprowadzone rozwiązania – poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych, ułatwiających proceder nielegalnej migracji" - tłumaczy resort. 

Próby przekroczenia granicy z Polską. Straż Graniczna opublikowała dane

Z najnowszych danych opublikowanych przez Straż Graniczną wynika, że w czwartek odnotowano 100 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy ze strony białoruskiej. 

 

Za pomocnictwo zatrzymano trzy osoby. 

 

"W kierunku polskich patroli rzucano kamieniami i konarami drzew" - czytamy.

 

Dzień wcześniej prób przekroczenia było 150, a służby za pomocnictwo zatrzymały jednego Ukraińca. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie