Zdumiewające odkrycia archeologów. Potwierdzają, że postaci biblijne istniały naprawdę

Kultura
Zdumiewające odkrycia archeologów. Potwierdzają, że postaci biblijne istniały naprawdę
Fatima Shbair / AP
Prace archeologiczne.

"W ciągu kilku dekad naukowcy potwierdzili istnienie ponad 50 postaci biblijnych" - podaje "Daily Mail". Najnowszym odkryciem jest pieczęć, która prawdopodobnie należała do proroka Izajasza. To pierwszy dowód, za wyjątkiem tekstu Biblii, na to, że ten prorok naprawdę istniał.

Podczas 10-letniej pracy zespołom archeologicznym udało się dokonać kilku odkryć związanych z postaciami biblijnymi. Najciekawsze z nich przypomina w swoim materiale "Daily Mail". 

Czy są dowody na istnienie postaci z Biblii? 

Za "najbardziej znaczące" ze znalezisk uznaje się płytę z imieniem Poncjusza Piłata. Inskrypcja na niej wyjaśnia również, w jaki sposób zbudował "Tiberieum" - świątynię w Cezarei lub w jej pobliżu, poświęconą panującemu wówczas cesarzowi rzymskiemu, Tyberiuszowi.

A datowanie kamienia wykazało, że powstała ona za życia władcy.

 

Innym ciekawym odkryciem jest jaskinia znaleziona w 2004 roku, w którym Jan Chrzciciel dokonywał namaszczenia swoich uczniów. Wewnątrz znajdował się zbiornik wodny oraz około 250 tysięcy odłamków małych dzbanków. Według brytyjskiego archeologa Simona Gibosna służyły one do rytuałów oczyszczających

 

ZOBACZ: Tajemniczy mur na dnie Bałtyku. Może być najstarszy w Europie

 

Odkryto również kamień używany do czyszczenia stóp i rzeźby ścienne związane z postacią biblijną, które przekonały Gibsona, że jaskinia była używana przez Jana Chrzciciela. - Jan Chrzciciel, który był tylko postacią z Ewangelii, teraz ożywa - skomentował w rozmowie z portalem szef wykopalisk. 

Archeolodzy ciągle trafiają na poszlaki

Najnowszym odkryciem z opisywanych w artykule, jest odnalezienie w glinianej pieczęci, której pochodzenie jest datowane na VIII wiek p.n.e. - Prawdopodobnie widnieje na niej podpis proroka Izajasza - powiedziała dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. 

 

ZOBACZ: "Rewolucyjne odkrycie" na Kujawach. Celtyckie przedmioty na dnie jeziora

 

W Biblii Izajasz jest opisany jako bliski doradca Ezechiasza, który był królem Judy, a gliniana pieczęć, na której może być napisane "Prorok Izajasz", została znaleziona w pobliżu pieczęci noszącej imię Ezechiasza w Ofelu, starożytnym ufortyfikowanym obszarze Jerozolimy.

 

- Jeśli jest tak, że ta bulla jest rzeczywiście bullą proroka Izajasza, to nie powinno dziwić, że ta znajduje się obok tej noszącej imię króla Ezechiasza, biorąc pod uwagę symbiotyczny związek proroka Izajasza i króla Ezechiasza opisany w Biblii - zaznaczyła ekspertka. Gdyby potwierdzono, że jest to pieczęć Izajasza, byłby to pierwszy dowód na istnienie tego proroka

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie