Nowe zasady przyznawania 800 plus dla Ukraińców. Są dodatkowe warunki

Biznes
Nowe zasady przyznawania 800 plus dla Ukraińców. Są dodatkowe warunki
Freepik
Świadczenie 800 plus. Dodatkowe warunki dla Ukraińców

Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z terenu swojego kraju do Polski po 23 lutego 2022 roku przysługuje świadczenie wychowawcze. Początkowo było to 500 złotych miesięcznie, a od stycznia 2024 roku 800 złotych. Do tej pory było ono przyznawane na każde dziecko, które w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi pozostawało w Polsce. Teraz ma się to zmienić.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórymi innymi ustawami.

 

Wprowadza ona nowe zasady przyznawania świadczenia wychowawczego (800 plus) oraz "Dobry start" dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Od 1 czerwca 2025 roku, aby otrzymać to świadczenia, konieczne będzie spełnienie dodatkowego warunku: dziecko musi uczęszczać do polskiej placówki edukacyjnej.

800 plus nie dla każdego. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ma na celu uszczelnienie systemu i zapewnienie, że wsparcie trafia do osób, które go rzeczywiście potrzebują. Zgodnie z intencją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej istotą świadczeń rodzinnych jest pomoc w wychowywaniu dzieci i ich przygotowaniu do nauki w szkole.

 

ZOBACZ: Składka zdrowotna do zmiany. Minister zdradziła szczegóły

 

Dlatego też warunkiem ich otrzymywania będzie realizacja obowiązku wychowawczo-edukacyjnego. Tym samym wnioski będą pozytywnie rozpatrywane, gdy dziecko realizuje:

  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,
  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Od kiedy zmiany?

Zmiana nie dotyczy bieżącego okresu świadczeniowego ani pierwszej połowy roku szkolnego 2024/2025. Wynika to z faktu, że świadczenia na ten okres zostały już przyznane, a korekty przepisów prawnych nie mogą działać wstecz.

 

ZOBACZ: Absurd w ZUS. Każdego miesiąca wypłacają 2 grosze

 

Dodatkowo modyfikacja systemu wypłat świadczeń przez ZUS wiązałaby się z dużymi kosztami. Tym samym nowe zasady wejdą w życie z początkiem okresu świadczeniowego od 1 czerwca 2025 roku (800+) oraz roku szkolnego 2025/2026 (Dobry start).

Inne zmiany wprowadzone aktualizacją ustawy

Oprócz uzależnienia świadczeń od realizacji obowiązków wychowawczo-edukacyjnych, nowelizacja wprowadza również inne zmiany mające na celu usprawnienie systemu pomocy. Są to:

  • modyfikacja zasad dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy,
  • uchylenie przepisu umożliwiającego gminom zapewnienie bezpłatnego wykonania zdjęcia do wniosku o nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy,
  • potwierdzenie tożsamości obywatela Ukrainy będzie możliwe wyłącznie na podstawie paszportu, który będą zmuszeni okazać w ciągu 60 dni,
  • zlikwidowanie wypłat w kwocie 40 złotych za wyżywienie i zakwaterowanie obywateli Ukrainy w prywatnych domach,
  • obowiązek objęcia rodzinnym wywiadem środowiskowym ukraińskich uchodźców korzystających z pomocy społecznej.

Oficjalnie nowelizacja wchodzi w życie w dniu 1 lipca 2024 roku

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie