Składka zdrowotna do zmiany. Minister zdradziła szczegóły

Polska
Składka zdrowotna do zmiany. Minister zdradziła szczegóły
Polsat News
Izabela Leszczyna

- W zasadzie jesteśmy gotowi. Myślę, że teraz jest dobry czas - powiedziała Izabela Leszczyna w programie "Graffiti", zapowiadając przyspieszenie nad pracami nowego rozliczania składki zdrowotnej. Minister zdrowia była także pytana o kondycję finansową szpitali oraz kwestię zakazu sprzedaży e-papierosów.

Izabela Leszczyna została na wstępie zapytana o wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Powiedziała, że wyniki jasno pokazały, że wyborcy mają zaufanie do rządu. 

Minister zdrowia chce zmian w składkach zdrowotnych

- Ja to odczytuję w taki sposób. My mamy koalicyjny rząd i mamy stabilną większość w Sejmie. Wyborcy pokazali, że nasz program, że te nasze 100 konkretów jest programem, na który są w stanie zagłosować ponownie - powiedziała minister o wynikach wyborów do PE. 

 

Minister zdrowia została także zapytana o niedziele handlowe i składki dla przedsiębiorców, czyli dwa tematy, w których koalicjanci nie mogą dojść do porozumienia.

 

ZOBACZ: Polska otrzymała samolot, który zmieni oblicze armii

 

- Myślę, że mamy do stracenia jako Polacy o wiele więcej niż niedziele handlowe i składki zdrowotne dla niewielkiej grupy osób - powiedziała Izabela Leszczyna.

 

Szefowa resortu zdrowia dodała, że zmiany w składkach dla przedsiębiorców są bardzo ważne ponieważ aż 90 proc. osób z tej grupy z nich korzysta. Powiedziała, że projekt ustawy w tej sprawy jest gotowy, a po wyborach nadszedł czas żeby wprowadzić to w życie.

 

- Dzisiaj możemy spokojnie siąść i to, co obiecywaliśmy ludziom [zrobić]. Ja myślę, że będziemy szukać takich kompromisów. Każda partia ma w swoim programie coś, z czym niekoniecznie po drodze było pozostałym, ale na pewno dojdziemy do tego konsensusu – mówiła dalej. 

 

ZOBACZ: Niebezpieczna choroba czyha na owocach. Lasy Państwowe apelują: Opanujcie się

 

Poruszono także temat niedziel handlowych. - Tak naprawdę to chciałaby mieć takie poważne badanie CBOS, co Polki i Polacy o myślą o niedzielach handlowych. Jestem przeciwnikiem burzenia tego, co zostało zbudowane - powiedziała minister o zmianach.

 

Ile pieniędzy brakuje w szpitalach?

Marcin Fijołek zapytał minister o finanse NFZ. Izabela Leszczyna powiedziała, że w 11 województwach pierwszy kwartał jest opłacony natomiast w pozostałych pięciu województwach są "niewielkie niedobory". Dodała, że zostaną zwiększone dotacje do NFZ, aby pokryć brakujące kwoty. 

 

Minister dodała, że należy przeorganizować zarządzanie funduszami, aby móc w pełni wykorzystać to, co obecnie jest w kasie NFZ.

 

- Nie ma kieszonki, z której będziemy dobierać. Trzeba lepiej zarządzać. Ale pieniędzy nie zabraknie - zapewniła minister.

 

ZOBACZ: Jarosław Szymczyk ma nową pracę. Trafił do klubu Piast Gliwice

 

Minister dodała, że może wystąpić możliwość likwidacji niektórych oddziałów lub placówek, ale tylko w przypadku, jeśli w pobliżu będzie miejsce, w którym pacjenci otrzymają pomoc. Jest to związane z brakiem personelu.

 

- To będą decyzje samorządów. Ja nigdy nie pozwolę na to żebyśmy weszli powiedzieli, że ma być tak i tak. Samorząd o tym decyduje - powiedziała minister.

Zakaz sprzedaży e-papierosów

Na zakończenie poruszono temat e-papierosów. Rząd zobowiązał się wcześniej, że ustawa zakazująca sprzedaży jednorazowych urządzeń zostanie przygotowana w najbliższym czasie. Izabela Leszczyńska wyjaśniła jednak, że to może nie być to takie łatwe ze względu na regulacje unijne.

 

Przygotowano trzy projekty, ale prace zostaną rozpoczęte prawdopodobnie nad jednym.

 

ZOBACZ: P. Zalewski przeciw zmianie zasad ws. broni. U. Pasławska sugeruje dymisję?

 

- Ten projekt jeden szybszy, który obejmuje dzieci i młodzież do 18 roku życia, chciałaby żeby wszedł do prac rządu jeszcze przed wakacjami

 

Poprzednie wydania programu "Graffiti" można oglądać TUTAJ.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie