Absurd w ZUS. Każdego miesiąca wypłacają 2 grosze

Biznes Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Absurd w ZUS. Każdego miesiąca wypłacają 2 grosze
Flickr.com
Najniższa emerytura w Polsce. Kobieta otrzymuje 2 grosze

Najniższa emerytura kobiety w Polsce wynosi 2 grosze, z kolei wśród mężczyzn ta kwota jest pięć razy wyższa. Seniorzy otrzymujący takie świadczenia przepracowali w całej swojej karierze zaledwie kilka dni. Jednak co ciekawe, 13. i 14. emerytura przysługuje im w pełnej wartości. Absurdów jest zdecydowanie więcej.

Minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto, jednak nie wszyscy otrzymują świadczenie w takiej wysokości. Prawie 400 tys. Polaków może tylko pomarzyć o takich pieniądzach.

Najniższa emerytura w Polsce

Z informacji ZUS wynika, że najniższe świadczenie dostaje mieszkanka Biłgoraja. Kobieta przepracowała zaledwie jeden dzień - w dodatku na umowie zlecenie - i jej emerytura wynosi 2 grosze- podaje "Fakt". Z kolei wśród mężczyzn najniższa emerytura wynosi 10 groszy. Świadczenie otrzymuje osoba, która na umowie pracowała przez trzy dni. 

 

Nie są to jednak odosobnione przypadki. Mieszkanka Krakowa otrzymuje emeryturę w wysokości 38 groszy, w Białymstoku mężczyzna dostaje 15 groszy, w Częstochowie 2,1 zł. Przykładowo w Elblągu osoba, która odprowadzała składki przez 17 otrzymuje co miesiąc 61 groszy. Mogłoby się zdawać, że jest to błąd systemu, jednak - wbrew pozorom - wszystko się zgadza. 

 

ZOBACZ: Wkrótce ruszy waloryzacja. Emerytura wyższa nawet o 500 zł

 

- Obecnie wystarczy przepracować na oskładkowanej umowie jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie - wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

Takich przykładów jest znacznie więcej, jednak ZUS nie może zwiększyć świadczenia do kwoty minimalnej emerytury, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem. Z przepisów wynika, że chcąc otrzymywać minimalną emeryturę dana osoba musi wykazać odpowiedni staż ubezpieczeniowy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, w u mężczyzn 25 lat.

Kilka groszy emerytury, ale "trzynastka" i "czternastka" w pełnej kwocie

Co ciekawe, koszt "obsługi" groszowej emerytury jest kilkadziesiąt razy większy niż wysokość świadczenia. Wydanie samej decyzji waha się w granicach 100 zł. To jednak nie koniec absurdu. Osoby, które co miesiąc otrzymują kilka groszy w ramach emerytury dostają 13. i 14. emeryturę w pełnej wysokości. Jak to możliwe?

 

Do dodatkowych, rocznych świadczeń - według przepisów - są uprawnione osoby, które dostają emeryturę, jednak przepisy nie określają jej wysokości. Tak więc, wystarczy sam fakt posiadania uprawnień do świadczenia.

 

ZOBACZ: Możliwa emerytura w wieku 50 lat? ZUS ostrzega

 

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia ws. planów podniesienia tych groszowych świadczeń do minimalnej stawki, jednak pomysł spotkał się z ostrą krytyką. Wiele osób uważało, że byłoby to niesprawiedliwe względem osób, które zapracowały na swoją emeryturę. 

 

Z kolei była szefowa ZUS, prof. Gertruda Uścińska mówiła, że polskie prawo powinno zostać dostosowane do europejskich norm, co w praktyce oznaczałoby stworzenie zapisu mówiącego o tym, ile powinien wynosić minimalny staż pracy, aby otrzymać prawo do emerytury. Ostatecznie - jak na razie - nie dokonano zmian w tym kierunku. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie