Nadchodzą upały. Na termometrach nawet 35 stopni

Polska
Nadchodzą upały. Na termometrach nawet 35 stopni
wxcharts.com
Do Polski tuż przed wakacjami napłynie gorące powietrze zwrotnikowe

Po weekendzie do Polski dotrze napływ gorącego powietrza zwrotnikowego, który spowoduje gwałtowny wzrost temperatur. Termometry pokażą nawet do 35 stopni Celsjusza. Upał osłabiać będzie jednak zapowiadany przez IMGW silny wiatr.

Tuż przed wakacjami w całym kraju ma zapanować iście letnia aura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada upały, które pojawić mają się już na początku przyszłego tygodnia. Od przyszłej środy towarzyszyć będzie im porywisty wiatr, który powinien "przerzedzić" nieco gorące powietrze.

Prognoza pogody na najbliższy weekend

W nadchodzący weekend do Polski napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie i nastąpi nieznaczny spadek ciśnienia. Miejscami wystąpić mogą przelotne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne.

 

ZOBACZ: Chcieli zobaczyć słynny kosmodrom. Tragiczny finał wyprawy

 

W sobotę najcieplej będzie w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim i opolskim - do 27 st. Najchłodniej na Podlasiu i na Pomorzu Zachodnim, gdzie na termometrach pojawią się maksymalnie 22 st. W całym kraju zachmurzenie umiarkowane, lokalnie wystąpią deszcze. Największe opady w Sudetach, do 22 mm.

 

Niedziela zdecydowanie chłodniejsza - temperatura maksymalna wyniesie 26 st., na Mazowszu. Najchłodniej w górach, gdzie w Zakopanem zapowiadane jest zaledwie 14 st. Przelotne opady deszczu w ciągu dnia niemal w całym kraju, unikną ich tylko mieszkańcy zachodniej Polski. Wystąpią również burze z silnym wiatrem - przede wszystkim na południowym wschodzie.

Tuż przed wakacjami gwałtowne ocieplenie

Już na początku przyszłego tygodnia prognozowane jest gwałtowne ocieplenie. Napływ gorącego powietrza zwrotnikowego przyniesie wysokie temperatury - pod koniec tygodnia na południowym zachodzie kraju spodziewać można się nawet 35 st.

 

Wysokie temperatury, powyżej 25 st. odnotowywane mają być przynajmniej do początku wakacji. Towarzyszyć mają im również wyładowania atmosferyczne.

 

ZOBACZ: Małopolska. Czerwona woda w rzece i potoku. "Nie wiemy, co było przyczyną"

 

W drugiej połowie tygodnia zrobi się bardzo wietrznie. IMGW zapowiada, że silny wiatr, w porywach do 60 st., występować będzie na terenie całego kraju, zwłaszcza podczas burz.

Paweł Sekmistrz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie