Minister Adam Szłapka potrącił rowerzystkę. Jest reakcja prokuratury ws. immunitetu

Polska
Minister Adam Szłapka potrącił rowerzystkę. Jest reakcja prokuratury ws. immunitetu
Tomasz Jastrzebowski/East News
Adam Szłapka

Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi KO i ministrowi ds. UE Adamowi Szłapce został skierowany do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W kwietniu 2023 r. polityk Koalicji Obywatelskiej miał potrącić rowerzystkę. Szłapka odniósł się do sprawy. - Zrzeknę się immunitetu od razu, jak dostanę pismo od marszałka Sejmu - zadeklarował.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki z KO do odpowiedzialności karnej - podała rzecznik PG prok. Anna Adamiak

 

Jak dodała, w toku postępowania przygotowawczego nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Południe w Warszawie zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Szłapkę naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

Minister Adam Szłapka potrącił rowerzystkę. Jest wniosek ws. immunitetu

Rzecznik PG podała, że w sprawie uzyskano dowody, m.in. opinię sądowo-lekarską oraz opinię biegłego specjalisty z zakresu techniki samochodowej i rekonstrukcji wypadków.

 

Wskazała też, że materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że poseł Adam Szłapka - jak zaznaczyła prokurator - "nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa" określone w przepisach Prawa o ruchu drogowym, w wyniku czego uczestniczka zdarzenia doznała obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności jej ciała na okres powyżej siedmiu dni.

 

ZOBACZ: Adam Szłapka zrzeknie się immunitetu. "Dokumenty są gotowe"

 

Do sprawy odniósł się Adam Szłapka. Przekazał, że otrzymał informację o wpłynięciu wniosku w sprawie jego immunitetu.

 

- Teraz procedura jest taka, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia musi zbadać ten wniosek formalnie i wysłać do mnie pismo z pytaniem, czy się zrzekam immunitetu - powiedział.

 

- Oczywiście, zrzeknę się od razu jak dostanę to pismo. Nie mogę tego zrobić wcześniej - zadeklarował Szłapka. Podkreślił, że chciałby, aby sprawa "była już wyjaśniona". - Czekam, żeby jak najszybciej to się stało - dodał. - Na razie ruch jest po stronie marszałka Hołowni - zapewnił polityk.

Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi KO. Chodzi o wypadek z zeszłego roku

Do wypadku, w którym Szłapka miał potrącić rowerzystkę na Saskiej Kępie w Warszawie, doszło 24 kwietnia 2023 r.

 

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie poinformowała w czerwcu ub.r., że z ustaleń postępowania wynika, że Szłapka, jadąc samochodem na przejeździe rowerowym, zderzył się z kierującą rowerem 16-latką.

 

- Jak wynika z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, pokrzywdzona doznała obrażeń ciała w postaci m.in. urazu głowy ze złamaniem kości nosowych z przemieszczeniem - podała prokuratura. Zaznaczyła też, że z ustaleń postępowania wynika, że do wypadku Szłapka doprowadził w wyniku niezachowania reguł ostrożności w ruchu drogowym.

 

ZOBACZ: Sejmowe spięcie koalicjantów. "Weźcie się do roboty"

 

Z dokumentacji sprawy wynika też, że Szłapka w dniu wypadku - jak podała prokuratura - nie poinformował prowadzących czynności na miejscu zdarzenia policjantów, że jest posłem na Sejm. Nie zrobił tego również przed przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.

 

- Informację o tym podał dopiero po pytaniach wykonującego czynności procesowe funkcjonariusza policji o charakter zatrudnienia w Sejmie RP wobec podania informacji, że jest pracownikiem Sejmu RP - dodała wówczas prokuratura.

Michał Blus / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie