Miliony aut znikną z bazy CEPiK. Urzędnicy zaczęli ich kasowanie

Moto
Miliony aut znikną z bazy CEPiK. Urzędnicy zaczęli ich kasowanie
Freepik
Miliony aut znikną z bazy CEPiK. Urzędnicy zaczęli ich kasowanie

Wydział Komunikacji oraz Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęli w poniedziałek 10 czerwca czystki w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Z CEPiK-u zostanie wykreślonych przynajmniej 7 milionów samochodów. Co to oznacza dla kierowców?

Większość z nich istnieje dziś jedynie "na papierze", co przywołuje mylną statystykę dotyczącą aut w Polsce. Urzędy już publikują listy samochodów, których los jest przesądzony - zostaną na zawsze usunięte z bazy. Z czym wiąże się "kasowanie" wybranych pojazdów?

Co jest podstawą do przeprowadzenia czystek w CEPiK-u?

Na początku należy przywołać ustawę dotyczącą "ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości", zgodnie z którą wygaszane zostaną decyzje o rejestracji pojazdu "wydane przed dniem 14 marca 2005 roku dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy".

 

ZOBACZ: Czy można przekroczyć prędkość podczas wyprzedzania? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

                            

W praktyce zostaną więc wygaszone rejestracje aut nieposiadających ubezpieczenia OC oraz badań technicznych - począwszy od 1 stycznia 2014 roku - przez kolejnych 10 lat. Przy czym dodatkowy warunek mówi o tym, że ostatnia decyzja o rejestracji miała miejsce przed 14 marca 2005 roku.

 

Zgodnie z informacjami portalu Interia Motoryzacja, przekazanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji, planowane wygaszenie decyzji o rejestracji dotyczyć będzie około 7 170 000 pojazdów. Z procesu "oczyszczania" państwowej bazy danych wyłączone zostaną pojazdy zabytkowe oraz zaliczane do wolnobieżnych.

 

ZOBACZ: Renault zakończyło produkcję kultowego samochodu

 

Choć nie uda się za jednym zamachem usunąć wszystkich "martwych dusz" (czyli pojazdów, które powinny być zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku), to dzięki temu zabiegowi jakość danych w bazie ulegnie znacznej poprawie. Zgodnie z przepisami ustawy, "wygaszenie" decyzji o rejestracji dla objętych nim pojazdów nastąpi 10 czerwca 2024 roku.

Które samochody trafią "do likwidacji" - gdzie znaleźć spis?

Poszczególne urzędy rozpoczęły już publikowanie list samochodów przeznaczonych do "skasowania". Według art. 17 ust. 3 wymienionej ustawy "zawiadomienie o wygaśnięciu decyzji, o której mowa w ust. 1, może odbywać się przez publiczne obwieszczenie".

 

A zatem urzędy zamieszczają stosowne informacje przede wszystkim na łamach swoich stron internetowych. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla przy tym, że indywidualne powiadomienia mogłyby okazać się problematyczne, ponieważ wiele samochodów po prostu od wielu lat fizycznie nie istnieje.

"Czarne listy" pojazdów - sprawdź, czy Twój samochód został na nie wpisany

Na portalach poszczególnych urzędów miast i gmin są już dostępne obwieszczenia o "planowanym wygaszeniu decyzji o rejestracji pojazdów". Wiele z nich zawiera załączniki z numerami rejestracyjnymi pojazdów, które po 10 czerwca zostaną zgodnie z prawem wyrejestrowane. Co zrobić, kiedy na liście znajduje się pojazd, którego jesteś właścicielem?

 

Posiadacz takiego auta może wnioskować o jego ponowną rejestrację, okazując dowód własności pojazdu wraz z ważnym zaświadczeniem o dokonanym badaniu technicznym - o ile auto mu podlega. Konieczny będzie również dotychczasowy dowód rejestracyjny. Nie obejdzie się bez zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC.

 

ZOBACZ: Autostrada A4. Podwyżka opłat za przejazd. Znamy nowy cennik

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, właścicielom pojazdów dokonujących powtórną rejestrację nie grozi kara za brak OC w okresie, w którym ubezpieczenie nie było opłacane.

 

W praktyce oznacza to, że przepisy posiadają pewną furtkę, z której mogą skorzystać właściciele aut wykreślonych z CEPIK-u. Nie muszą oni płacić OC za samochody, które nie będą już formalnie zarejestrowane. Obowiązek ten nastąpi jednak w momencie ponownej rejestracji.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie