Chmury burzowe nad Polską. Wiemy, gdzie zagrzmi najgłośniej

Polska Pola Kajda / sgo / Polsatnews.pl
Chmury burzowe nad Polską. Wiemy, gdzie zagrzmi najgłośniej
Pixabay/Neja5
Burze nad Polską

IMGW wydał w poniedziałek nowe ostrzeżenia burzowe. Pięć województw może szykować się na nawałnice drugiego stopnia. W południowej części kraju może również gwałtownie podnieść się stan wód, a miejscami może nawet pojawić się grad.

Niepokojące wieści pogodowe - Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia burzowe drugiego stopnia. Na zagrożenie szykować powinni się mieszkańcy pięciu województw:

 

- podkarpackiego,

- małopolskiego,

- wschodniej części województwa śląskiego,

- wschodniej części województwa świętokrzyskiego,

- na południu województwa lubelskiego.

 

Silne ulewy przewidywane są również w powiecie lipskim województwa mazowieckiego. 

 

ZOBACZ: Pogoda w Polsce. Ulewy i silny wiatr. Wydano alerty

 

W rozesłanych smsowo alertach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed podtopieniami, burzami, silnym wiatrem (do 90 km/h) i ulewnym deszczem (do 55 mm). Zaapelowano o znalezienie bezpiecznego schronienia. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10 w poniedziałek do godz. 2 we wtorek. 

Ostrzeżenia IMGW. Zagrożenia hydrologiczne

W poniedziałek wydano również nowe ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia. Gwałtownym wzrostem stanów wód zagrożone są regiony od Opola przez Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Katowice, Bielsko-Białą, Kraków, Tarnów i Kielce po Krosno, Przemyśl, Sanok oraz Lesko.

 

"Ostrzeżenie może być kontynuowane z wyższym stopniem" - zapowiedział IMGW. 

Wydano alerty. Są zagrożenia pierwszego i drugiego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia".

 

ZOBACZ: Superkomórka nad Polską. IMGW alarmuje

 

Z kolei drugi stopień przewiduje możliwość wystąpienia "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia".

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie