Rozmawiał z Jackiem Kurskim. Mówi, jak zareagował na wynik

Polska
Rozmawiał z Jackiem Kurskim. Mówi, jak zareagował na wynik
PAP/Leszek Szymański
Wstępne wyniki wskazują, że Jacek Kurski nie uzyska mandatu

W Polsat News politycy oceniali wyniki swoich ugrupowań wyborach do PE. Jak wynika z sondażu exit poll wielkim przegranym okazał się Jacek Kurski - "dwójka" PiS na Mazowszu. - Rozmawiałem z nim, faktycznie jest podenerwowany, co jest zrozumiałe - przekazał Adam Bielan. O braku satysfakcji z wyniku mówiła również Magdalena Biejat z Lewicy.

Jak wynika z badania exit poll pracowni Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP w wyborach zwyciężyła Koalicja Obywatelska, zdobywając 38,2 proc. głosów. Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,9 proc. Trzecie miejsce zajęła Konfederacja z poparciem na poziomie 11,9 proc. Ostatnia z partii pokonała Trzecią Drogę i Lewicę. 

 

Politycy podczas wieczoru wyborczego w Polsat News komentowali wstępne wyniki wyborów. Krzysztof Kwiatkowski (KO) w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim mówił, że na dobry wynik Koalicji Obywatelskiej miała wpływ m.in. "dobra reprezentacja na listach". 

Wyniki exit poll. Adam Bielan komentuje wynik Jacka Kurskiego

Adam Bielan, który prawdopodobnie uzyskał mandat, był pytany o to, dlaczego PiS otrzymał nie tak dobre - jak oczekiwano - wyniki. - Musimy poczekać, bo błąd przy indywidualnych wynikach może być bardzo duży, nawet 5-6 tysięcy - stwierdził polityk prawicy. 

 

Sondażowe dane wskazują, że mandatu nie uzyska m.in. Jacek Kurski - kandydat nr dwa PiS na Mazowszu, w okręgu nr 5. - Rozmawiałem z nim, faktycznie jest podenerwowany, co jest zrozumiałe - mówił Bielan. 

 

ZOBACZ: Konfederacja triumfuje w wyborach europejskich. Krzysztof Bosak: To był pokaz zjednoczenia

 

Zadowolenie z powodu uzyskanego wyniku wyraził z kolei lider Konfederacji Krzysztof Bosak. - To jest historyczny sukces naszej partii. Udało się przede wszystkim dlatego, że połączyliśmy siły ideowej prawicy. Nie musieliśmy - w porównaniu do KO i PiS - zmieniać żadnego punktu z naszego programu z 2019 roku - mówił wicemarszałek Sejmu. 

 

WIDEO: Komentarze polityków po wynikach wyborów 

 

 

Magdalena Biejat z Lewicy przyznała, że wynik jej ugrupowania nie jest satysfakcjonujący. - Mamy przed sobą trzy lata - pomijając wybory prezydenckie - by pokazać, że warto na nas głosować - oceniła Biejat, dodając, że - jej zdaniem - wyniki wskazują, że "polaryzacja się nasila". 

 

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski z Trzeciej Drogi. Stwierdził, że niski wynik koalicji PSL i Polski2050 wynika z tego, że wybory europejskie wyborców tych partii mniej interesują. 

 

ZOBACZ: Starcie na liście PiS. Karol Karski przegrywa z Maciejem Wąsikiem

 

O wynik popieranego przez Andrzeja Dudę kandydata - Wojciecha Kolarskiego, który był "jedyną" PiS w Wielkopolsce - była pytana również Małgorzata Paprocka. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta oceniła, że Kolarski przegrał, bo zwycięska kandydatka Marlena Maląg, "była bardziej rozpoznawalna".

Karolina Gawot / ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie