Andrzej Domański w "Graffiti" o 14. emeryturze: Świadczenie będzie wypłacone zgodnie z ustawą

Polska
Andrzej Domański w "Graffiti" o 14. emeryturze: Świadczenie będzie wypłacone zgodnie z ustawą
Polsat News
Andrzej Domański

- Czternasta emerytura będzie wypłacona, zgodnie z zapisami z ustawy - zadeklarował minister finansów Andrzej Domański. Jak zaznaczył, raz - zapewne wskutek pomyłki Kaczyńskiego - wypłacono większe świadczenie. - Pieniądze do kieszeni emerytów wpłyną i tak większe, bo waloryzacja wzrosła oraz opanowana została inflacja - powiedział Domański i dodał, że "po liczbach widać, że ceny rosną wolniej".

Prowadzący "Graffiti" Marcin Fijołek zapytał ministra finansów Andrzeja Domańskiego o wysokość czternastej emerytury. Ostatnia wypłata tego świadczenia była wyższa wskutek deklaracji Jarosława Kaczyńskiego. Pojawiły się spekulacje, że prezes PiS ogłaszając wypłatę 14. emerytury, miał pomylić kwotę brutto z netto.

 

Czternasta emerytura będzie wypłacona, ale zgodnie z zapisami z ustawy. To świadczenie gwarantowane, polscy emeryci dostaną pieniądze - zadeklarował minister.

 

Jak wyjaśnił Domański, raz wypłacono większe pieniądze. - Zapewne wydarzyło się to w skutek pomyłki językowej Kaczyńskiego - przekazał.

 

- Pieniądze do kieszeni emerytów wpłyną i tak większe, bo waloryzacja wzrosła oraz opanowana została inflacja - zaznaczył minister. Dodał, że po liczbach widać, że ceny rosną wolniej.

 

- PiS w projekcie budżetowym na rok 2024 przewidywał przywrócenie VAT na żywność już od pierwszego stycznia - podkreślił gość. - Tu trzeba zachować elementarną uczciwość, z czym PiS ma problemy - podsumował.

Minister finansów o nakładach na ochronę zdrowia: Będą kolejne miliardy

- Premier Tusk motywuje ministrów do pracy. Nie będę zdradzał kulisów szatni, ale jest zachęta, aby praca szła do przodu - powiedział minister finansów Andrzej Domański zapytany o to jak wyglądają posiedzenia rządu.

 

- Wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną przedstawiliśmy proponowane zmiany w składce zdrowotnej. Na tej propozycji skorzysta 93 proc. przedsiębiorców - przekazał Domański. 

 

ZOBACZ: Izabela Leszczyna o tabletce "dzień po". Wskazała, kiedy będzie dostępna

 

Jak dodał, projekt spotkał się z kilkoma uwagami. - Dlatego pracujemy teraz nad zmianami, aby osiągnąć kompromis. Rozmawiałem z przedstawicielami Trzeciej Drogi, mam nadzieję, że niedługo spotkam się z Lewicą - zaznaczył minister. 

 

- Nakłady na ochronę zdrowia rosną i będą rosły. W przyszłym roku to będą kolejne miliardy. Co do komunikatów NFZ o ograniczeniach płatności w przypadku nielimitowanych badań, to jest to sprawa Ministerstwa Zdrowia - przekazał Domański.

 

WIDEO: Andrzej Domański w "Graffiti" 14. emeryturze: Świadczenie będzie wypłacone zgodnie z ustawą

 

Minister finansów o CPK: To premier Donald Tusk ogłosi decyzję 

- Na inwestycje kluczowe dla długoterminowego wzrostu gospodarczego Polski pieniądze z budżetu państwa na pewno się znajdą. Środki na to są zarezerwowane w budżecie - przekazał minister finansów.

 

Prowadzący Marcin Fijołek zapytał, czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest taką kluczową inwestycją.

 

ZOBACZ: CPK powstanie? Media: Premier Donald Tusk zdecydował

 

- To premier Donald Tusk ogłosi tę decyzję - wyjaśnił Domański. - Ta inwestycja to nieco inna sprawa. Tutaj trwają analizy - zaznaczył.

 

- Wielkim sukcesem jest odblokowywanie środków z KPO - zaznaczył minister. - Te pieniądze będą napływać do Polski - dodał.

 

Minister zapytany został o prawdopodobne uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury nadmiernego deficytu.

 

- Jesteśmy w bardzo aktywnym dialogu z KE. Dyskutujemy na temat zasad i zasadności otwarcia wobec Polski tej procedury - powiedział minister. - Stoimy twardo na stanowisku, że deficyt ten, który zresztą odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach, wynika w bardzo dużej mierze z wydatków na obronę, które mamy najwyższe spośród wszystkich państw członkowskich NATO - wyjaśnił.

 

- Uważamy, że wobec Polski procedura nadmiernego deficytu nie powinna być stosowana - zaznaczył Domański.

Tajemnicze forum w Madrycie. "Nie jest to nieformalny rząd światowy"

Andrzej Domański został zapytany także o tajemnicze spotkanie w Madrycie na forum Grupy Bilderberg (międzynarodowe stowarzyszenie osób ze świata polityki, gospodarki i nauki - red.).

 

- Tam omawia się kluczowe wyzwania. W tym roku rozmawialiśmy dużo o sztucznej inteligencji. Poruszyliśmy także temat rosnącej pozycji Chin i sytuacji w Ukrainie - wyjaśnił minister.
 
- Nie jest to nieformalny rząd światowy. To istotne, aby czołowi przywódcy spotkali się i poruszali ważne tematy - dodał.

 

- Najważniejsze jest to, że wszyscy na tym spotkaniu wyrażali wsparcie dla Ukrainy - przekazał Domański. - Mogliśmy także porozmawiać o wolnym tempie wzrostu w UE - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda wygłosi orędzie. Wiadomo, o czym będzie mówił

 

W ostatnim tygodniu kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2024, program "Graffiti" ma dwa wydania w ciągu dnia: o 7:40 i 8:40. W drugiej odsłonie programu pojawił się były prezes TVP i kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego Jacek Kurski.

 

Wcześniejsze odcinki "Graffiti" dostępne tutaj.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie