Ruchome schody nie działały przez kilka lat. Wkrótce się to zmieni

Polska Pola Kajda / Polsatnews.pl
Ruchome schody nie działały przez kilka lat. Wkrótce się to zmieni
PAP/Łukasz Gągulski
Montaż schodów ruchomych na MDA w Krakowie

Przy Małopolskim Dworcu Autobusowym od dawna był problem z ruchomymi schodami. Odkąd zamontowano je w roku 2005 roku, wymagały remontu 19 razy, a w 2018 roku zostały ostatecznie wyłączone z użytku. Obecnie ruszają prace montażowe nowych schodów, które mają odmienić życie zarówno mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających to miasto podróżnych.

Noc z 27 na 28 maja będzie pamiętna dla mieszkańców Krakowa. Rusza montaż schodów ruchomych przy Małopolskim Dworcu Autobusowym. Na tę chwilę Krakowiacy czekali od lat. 

 

Oficjalnie schody nie działają od 2018 roku. Problem zaczął się jednak dużo wcześniej - a w zasadzie niedługo po ich montażu w 2005 roku. Dotychczas schody remontowano 19 razy. Ostatecznie zapadła decyzja o ich wyłączeniu, ale zdemontowano je dopiero w lutym tego roku. 

Nowe schody na MDA. Pamiętna chwila dla Krakowiaków

Koszt inwestycji oszacowano na ponad 4 mln złotych. Cena obejmuje rozbiórkę oraz montaż nowych schodów, a także ich zadaszenie, co ma przeciwdziałać kolejnym awariom. Dodatkowym atutem mają być podgrzewane poręcze.

 

ZOBACZ: Obawa przed utratą bagażu. To rozwiązanie może pomóc

 

To ważna zmiana nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale również dla podróżnych. Dotychczas osoby odwiedzające niegdysiejszą stolicę Polski zmuszone były wnosić ciężkie bagaże po tradycyjnych schodach. 

Mieszkańcy Krakowa zachwyceni. Po 19 latach zdemontowano niesprawne schody

Niesprawne schody od lat były tematem lokalnych żartów. Na ich temat powstały liczne memy, a lokalni blogerzy zjeżdżali po nich zima na "jabłuszkach".

 

Mieszkańcy nadali schodom imię Jacka Majchrowskiego, byłego prezydenta Krakowa. Nazwa ta ma odnosić się do jego nieudolnej, w ocenie niektórych Krakowiaków, władzy.  

 

ZOBACZ: Udają zatrucie, by dostać odszkodowanie. Właściciel sklepów załamuje ręce

 

Na zakończenie realizacji inwestycji mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Ruchome schody na MDA zostaną oddane do użytku w sierpniu. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie