Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Ministerstwo ujawniło dane

Polska
Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Ministerstwo ujawniło dane
PAP/Leszek Szymański/gov.pl
MS opublikowało mapę środków, które w latach 2019–2023 przyznano z Funduszu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało interaktywną mapę dotyczącą środków, które w latach 2019-2023 roku były przyznawane z Funduszu Sprawiedliwości poza naborem lub konkursem. Resort wskazał na powiązanie środków z funduszu z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski.

"Przez ostatnie miesiące trwało w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowe badanie wydatków związanych z funkcjonowaniem Funduszu Sprawiedliwości. Analizie i ocenie podlegały wszystkie dofinansowania, których źródłem był Fundusz, w tym także te przyznawane poza obiektywnymi mechanizmami konkursowymi. Pogłębionemu przeglądowi poddano setki wniosków, umów i płatności" - podał resort, który na swoich stronach opublikował interaktywną mapę dotyczącą środków, które w latach 2019-2023 roku były przyznawane z Funduszu Sprawiedliwości poza naborem lub konkursem.

 

Było to możliwe - jak zaznaczyło MS - na podstawie rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości, w którym wprowadzono zasadę, że "w uzasadnionych przypadkach" dotacje można było przyznawać wedle uznania dysponenta - ministra sprawiedliwości. Zasada ta została zawarta w par. 11 rozporządzenia Funduszu.

 

"Z poddanych badaniu przez obecne Kierownictwo MS danych wynika, że środki nie były rozdzielane wedle rzetelnie przeanalizowanych potrzeb i obiektywnych kryteriów, a część gmin była z tego procesu wykluczona" - czytamy.

"Powiązanie z okręgami wyborczymi"

"Z przeanalizowanych danych wynika, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków przyznawanych z Funduszu Sprawiedliwości z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski, w tym byli członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy" - czytamy.

 

Na podstawie par. 11 w analizowanym okresie przyznane zostały 2043 dofinansowania na łączną sumę 224 mln zł, z czego 201 mln zł tej kwoty dotyczyło okręgów, z których startowali politycy Suwerennej Polski. 

 

ZOBACZ: Stanisław Tyszka o propozycji skorzystania z Funduszu Sprawiedliwości. Podał nazwiska

 

"Średnia przyznanych środków na jeden okręg wyborczy wynosiła 5,5 mln zł. Należy zwrócić uwagę, że była ona wyższa tam, gdzie kandydowali członkowie Suwerennej Polski (7,7 mln zł) i jeszcze wyższa w tych okręgach, w których ostatecznie uzyskali mandat posła (9,3 mln zł)" - wyliczyli twórcy zestawienia. 

Najwięcej pieniędzy dla okręgu dysponenta FS

Najwięcej pieniędzy, bo 19 mln zł trafiło do okręgu nr 7 (Chełm), z którego startował ówczesny wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. To jemu podlegał Fundusz Sprawiedliwości.

 

Ponad 17 mln zł popłynęło do okręgu 33 (Kielce), gdzie kandydatem Suwerennej Polski był Mariusz Gosek, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

 

Do okręgu 23 (Rzeszów) czyli Zbigniewa Ziobry i Marcina Warchoła trafiło 16 mln zł. W okręgu 15 (Tarnów), skąd posłem został Norbert Kaczmarczyk, przyznano 14 mln zł, a w okręgu 30 (Rybnik), gdzie z sukcesem startował Michał Woś – 12,2 mln zł.

 

ZOBACZ: Joachim Brudziński o słowach Stanisława Tyszki ws. Funduszu Sprawiedliwości: Osoba megalomańska

 

Dotacje na podstawie omawianego trybu trafiały głównie do remiz OSP i szpitali.

 

Publikację analizy przepływów środków z Funduszu Sprawiedliwości do tych powiatów i gmin, z których kandydowali politycy związani z Suwerenną Polską zapowiedział wcześniej we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Poinformował też, że przekazał do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Podstawą wniosku są ustalenia prokuratury dotyczące nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, m.in. 25 mln zł na zakup Pegasusa.

 

dk / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie