Lider armii Ukrainy: Francja wyśle instruktorów, którzy będą szkolić naszych żołnierzy

Świat
Lider armii Ukrainy: Francja wyśle instruktorów, którzy będą szkolić naszych żołnierzy
Ołeksandr Syrski/media społecznościowe
Gen. Ołeksandr Syrski wraz z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem

Francja wyśle ​​na Ukrainę instruktorów, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy - przekazał w poniedziałek po południu Ołeksandr Syrski, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy. Wyraził też nadzieję, że w ślad za Paryżem pójdą też inne stolice państw Zachodu.

Gen. Syrski wraz z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem odbyli rozmowę z szefem francuskiego resortu obrony Sébastienem Lecornu. "Z radością przyjmuję inicjatywę Francji, aby wysłać instruktorów na Ukrainę w celu szkolenia ukraińskiego personelu wojskowego" - napisał w sieci.

 

Jak dodał, dokumenty, które pozwolą na przybycie pierwszych instruktorów znad Sekwany, zostały już podpisane. Francuscy wysłannicy trafią do ośrodków szkoleniowych.

 

ZOBACZ: Ukraina. Charków zbombardowany. Jest wiele ofiar

 

Gen. Syrski wyraził nadzieję, że "determinacja Francji zachęci innych partnerów do przyłączenia się do tego ambitnego projektu".  "Podziękowałem ministrowi za przyjazne wsparcie narodu francuskiego oraz pomoc militarną i gospodarczą dla Ukrainy w odparciu rosyjskiej agresji militarnej" – napisał po rozmowie z Lecornu. 

USA nie wyślą personelu wojskowego do Ukrainy

Wśród państw Zachodu, które wpierają Kijów nie ma zgody co do działań polegających na wysyłaniu Ukrainie personelu wojskowego. Agencja Unian przypomniała słowa choćby przewodniczącego Połączonych Szefów Sztabów USA, generała Charlesa Browna, który zapewnił, że Stany Zjednoczone nie planują obecnie wysyłania instruktorów wojskowych.

 

ZOBACZ: Możliwe zakończenie wojny. Europoseł: Ukraina się nie zgodzi

 

Przypomniał, że amerykański personel wojskowy przed 24 lutego 2022 roku był zaangażowany w szkolenie ukraińskich żołnierzy, ale obecnie tak się nie dzieje. Jak zaznaczył, warunki do powrotu amerykańskich instruktorów do Ukrainy pojawią się po zakończeniu wojny.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie