Burze znowu nad Polską. Jest alert RCB

Polska
Burze znowu nad Polską. Jest alert RCB
LoraPalner, MSphotos/PixaBay
Burza i grad/zdjęcie ilustracyjne

IMGW i RCB alarmują: w poniedziałek popołudniu na zachodzie i częściowo w centrum kraju prognozowane są burze. Razem z nimi mogą pojawić się także ulewne deszcze, grad i silny wiatr. "Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" - czytamy w alercie rozesłanym do mieszkańców części województw.

"Uwaga! Dziś (27.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" - SMS o takiej treści wysłało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Otrzymali je mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części dolnośląskiego (powiat zgorzelecki).

Burze nad Polską. Są alerty IMGW i RCB

Z prognoz IMGW wynika, że opady deszczu mogą być spore: do 35 mm, a punktowo do około 50 mm. Wiatr zaś ma osiągnąć w porywach prędkość 70 km/h, a lokalnie 80 km/h. 

 

ZOBACZ: Gwałtowne burze nad Polską. Strażacy mieli pełne ręce roboty

 

RCB radzi również, jak zabezpieczyć się w przypadku silnej burzy. Należy wówczas usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce - jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami - oraz zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.

Jak zabezpieczyć się podczas burzy?

Na wypadek burzy warto też mieć pod ręką latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Przy trudnych warunkach pogodowych kierowcy powinni uważać podczas jazdy samochodem. Chodzi m.in. o mogące się łamać konary i drzewa oraz o ryzyko zdmuchnięcia pojazdu przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń.


"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - apeluje RCB.

 

ZOBACZ: Polska podzielona na pół. Burze nie odpuszczą

 

Choć w poniedziałek rano w kraju obowiązywały jedynie alerty pierwszego stopnia, IMGW zdecydowało się podnieść stopień ostrzeżeń. "Podniesiony został stopień ostrzeżenia na krańcach zachodnich. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 35 mm, ale punktowo do około 50 mm" - przekazano koło południa.

 

Przez cały tydzień Polski napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze z południa. Tylko na wschodzie początkowo przeważać będzie pogoda słoneczna i sucha. Każdego dnia - również w weekend - prognozowane są przelotne opady deszczu i burze, również te z gradem.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie