Ważna zmiana dla emerytów. Nowe zasady od czerwca

Polska
Ważna zmiana dla emerytów. Nowe zasady od czerwca
Pixabay/sabinevanerp
Emeryci dorobią więcej. Nowe limity od czerwca

Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów zaczną obowiązywać w czerwcu, lipcu i sierpniu. Zmiany wynikają z nowego komunikatu GUS odnośnie przeciętnego wynagrodzenia. Sprawę opisuje "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta - powołując się na dane GUS - przeciętne wynagrodzenie w I kwartale tego roku wyniosło 8147,38 zł, czyli miesięcznie o 607,02 więcej niż w IV kwartale 2023 r. (wówczas 7540,36 zł).

Emeryci dorobią więcej. Nowe limity od czerwca

"Obliczenia poczynione na podstawie nowych danych pokazują, że od 1 czerwca 2024 r. przy przychodzie wyższym niż 5703,17 zł (czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) świadczenie będzie zmniejszane, a po przekroczeniu 10 591,60 zł (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia) zostanie zawieszone" - zauważono. Jak zaznacza redakcja, do końca maja limity wynoszą odpowiednio 5278,30 zł i 9802,50 zł.

 

ZOBACZ: Ponad 6 tysięcy emerytury do końca życia. Kto może na nią liczyć?

 

W ocenie gazety o limity nie muszą się martwić kobiety, które skończyły 60 lat i mężczyźni, którzy skończyli 65 lat. Inaczej ma być w przypadku, gdy ktoś otrzymuje dopłatę do minimalnej emerytury w nowym systemie emerytalnym.

Kogo dotyczą nowe limity?

"Wówczas, jeżeli jego przychód z pracy przekroczy kwotę tego podwyższenia, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane bez tej dopłaty. Limity nie dotyczą też osób pobierających renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową" - czytamy.

 

ZOBACZ: Zwrot 13. emerytury. Kto będzie musiał oddać pieniądze?

 

Zaznaczono, że dorabiać bez ograniczeń nie mogą osoby, które pobierają emeryturę, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, np. pracujące niegdyś w szczególnych warunkach. Podobne zasady - czytamy - dotyczą rencistów.

 

Jak podkreślono, w interpelacji skierowanej do resortu rodziny Krzysztof Bojarski (KO) postuluje zmiany przepisów w tym zakresie. Tłumaczy m.in., że do jego biura zgłaszają się osoby, które ponoszą negatywne konsekwencje tych regulacji.

 

ZOBACZ: Ile wyniosą emerytury stażowe? Pierwsze wyliczenia

 

Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy jednak, że "wskazane ograniczenia wynikają z istoty systemu ubezpieczeniowego, progi przychodu zostały jednak określone na wysokim poziomie w stosunku do poziomu wynagrodzeń w Polsce".

 

"Należy więc uznać, że nie stanowią istotnej bariery dla świadczeniobiorców. Z odpowiedzi wynika, że na razie jednak żadnych modyfikacji w tym zakresie nie przewiduje" - podsumowano.

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie