Braki prądu i zalane ulice. Niemcy zachodnie walczą z żywiołem

Świat
Braki prądu i zalane ulice. Niemcy zachodnie walczą z żywiołem
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Walka ze skutkami powodzi w zachodnich Niemczech

Służby ratunkowe intensywnie walczą ze skutkami powodzi w Kraju Saary w zachodnich Niemczech. Żywioł uderzył m.in. w miasto Blieskastel, gdzie woda zalała stare miasto oraz pozbawiła mieszkańców prądu. Meteorolodzy nie mają dobrych informacji - w regionie należy spodziewać się kolejnych opadów deszczu oraz burz.

Władze w Kraju Saary poinformowały, że powódź, która nawiedziła kraj w ostatnich dniach, jest coraz bardziej pod kontrolą. "Poziom wody spada prawie wszędzie i rozpoczynają się prace porządkowe" - przekazał rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych regionu.

 

Wciąż nie wiadomo, jak wiele zniszczeń poczynił żywioł. "Wciąż to badamy i minie kilka tygodni, zanim będziemy mogli podać prawdopodobną sumę" - podano. Niektóre miejscowości zostały dotknięte szczególnie mocno. 

Powódź w Niemczech. Służby walczą z żywiołem

"Poważne straty są w Blieskastel, mieście znajdującym się 20 kilometrów na wschód od stolicy kraju związkowego" - poinformowała redakcja "Zeit Online". Znajdująca się tam zapora wodna wytrzymała napływ dużej ilości wody, ale liczne miejsca w mieście, w tym stare miasto zostały zalane. W sobotę wieczorem doszło tam do ewakuacji, na wielu ulicach trzeba było wyłączyć prąd

 

ZOBACZ: Brazylia. Uratował kilkaset osób z powodzi. Nie umie pływać

 

Obecnie, jak podaje miejscowa straż pożarna, ze starego miasta wypompowywana jest woda. Trwają też akcje ratunkowe, które mają na celu zabranie mieszkańców z zalanych domów. Służby używają do tego gumowych łódek.  

 

ZOBACZ: Rosja. Przez powódź mogło dojść do skażenia radioaktywnego

 

Centrum powodzi pozostaje nadal Saarbrücken, gdzie z powodu powodzi doszło również do licznych osunięć gruntu. Pod wodą znalazła się autostrada i musiała zostać zamknięta.

 

Na tereny powodziowe wysłano 40 ratowników z miejscowej Federalnej Agencji Pomocy Technicznej, którzy ratują ludzi z wody, opróżniają piwnice pompowe i garaże podziemne oraz pomagają innym służbom ratowniczym. Poziom wody nadal spada, aktualnie najważniejszym zadaniem stojącym przed służbami jest wykonanie prac porządkowych

Ekstremalne powodzie w zachodnich Niemczech. Pogoda nie odpuszcza

Ekstremalne zjawiska pogodowe rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. Według informacji Państwowego Urzędu ds. Środowiska i Bezpieczeństwa Pracy w przeciągu kilkunastu godzin w niektórych miejscach spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy.

 

ZOBACZ: Chiny o krok od "powodzi stulecia". Ewakuowano setki tysięcy mieszkańców

 

Pogoda nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Niemiecka służba meteorologiczna ostrzegła przed nowymi burzami i opadami deszczu. Dla Kraju Saary i Nadrenia-Palatynat w niedzielę wydano alerty przed ulewnymi deszczami i ryzykiem wystąpienia burz. Pojawiła się obawa, że kolejne masy wody z Francji spłyną do Kraju Saary.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie