Chiny o krok od "powodzi stulecia". Ewakuowano setki tysięcy mieszkańców

Świat
Chiny o krok od "powodzi stulecia". Ewakuowano setki tysięcy mieszkańców
PAP/EPA/XINHUA/Huang Guobao
Chiny mierzą się z dużymi powodziami

Co najmniej 10 osób zaginęło, a cztery zginęły w Chin po potężnych powodziach na południu kraju. Wojsko przeprowadziło ewakuację setek tysięcy mieszkańców. Władze twierdzą, że wobec wezbrania rzek istnieje obawa wystąpienia "powodzi stulecia". Dodano, że Pekin doświadczył największych opadów deszczu od 140 lat.

Władze zdecydowały o ewakuacji 110 000 osób ze swoich domów w największej chińskiej prowincji - Guangdong, z powodu ulewnych deszczy, które spowodowały masowe powodzie - przekazał portal BBC. Jak dodano opady trwają nieprzerwanie od czwartku.

 

Według państwowych mediów, do tej pory zginęły cztery osoby, a 10 uznano za zaginione. Ewakuacje objęły głównie mieszkańców Qingyuan, miasta położonego około 60 kilometrów od stolicy prowincji, Kantonu.

Chiny. Ziemia osuwa się przez opady

Dodatkowo ulewy spowodowały osunięcia ziemi na obszarach górskich. Według państwowej telewizji CCTV sześć osób zostało rannych, a kilka jest uwięzionych w pobliżu miasta Jiangwan w północnej części Guangdong.

 

Obfite opady deszczu w południowych Chinach nie są niczym niezwykłym, jednak eksperci są zdania, że zmiany klimatyczne spowodowane emitowanymi przez człowieka gazami cieplarnianymi powodują intensyfikację i częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych - zauważa portal. 

Chiny. Władze mówią o "powodzi stulecia". Setki tysięcy ewakuowanych

Kilka głównych rzek regionu wystąpiło z brzegów. Władze uważnie monitorują ich niebezpiecznie wysoki poziom wody. Ostrzeżono, że poziom Rzeki Perłowej w północnym Guangdong może osiągnąć najwyższy od stu lat poziom już w tym tygodniu.

 

Tereny delty tej rzeki są główną bazą produkcyjną w Chinach i jednym z najgęściej zaludnionych regionów kraju, a sam Guangdong jest domem dla około 127 milionów ludzi. Na międzynarodowym lotnisku Baiyun odwołano setki lotów.

 

ZOBACZ: Powódź na Półwyspie Arabskim. Polacy utknęli na lotnisku w Dubaju. "27 godzin czekania"

 

Chińskie władze ostrzegły, że ulewne deszcze utrzymają się w Guangdong i na obszarach przybrzeżnych sąsiedniej prowincji - Fujian - co najmniej do wtorku. Twierdzą, że wobec wezbrania rzek istnieje obawa wystąpienia "powodzi stulecia".


Podobnie ulewne deszcze są notowane w innych częściach kraju, w tym w stolicy Chin. Jak dodano, w tym tygodniu Pekin doświadczył największych opadów deszczu od 140 lat.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie