Co trzymać na wspólnych klatkach schodowych? Kary sięgają 5000 zł

Porady
Co trzymać na wspólnych klatkach schodowych? Kary sięgają 5000 zł
Freepik
Co można, a czego nie można trzymać na klatce schodowej?

Wspólne klatki schodowe to przestrzeń, z której mogą korzystać wszyscy lokatorzy budynku. W Polsce przepisy jasno określają, co można tam trzymać, a czego nie. Za nieprzestrzeganie tych zasad grożą kary nawet do 5000 złotych. Warto zatem wiedzieć, co jest dozwolone, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Respektowanie przepisów dotyczących klatek schodowych to kwestia bezpieczeństwa. W razie pożaru czy innego zagrożenia droga ewakuacyjna może uratować życie. Troszcząc się o porządek na klatkach schodowych, dbamy o dobro wszystkich mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, aby nie blokować przejścia i kierować się ustalonym regulaminem.

 

Nieprzestrzeganie zasad dotyczących przechowywania przedmiotów na klatkach schodowych może skutkować wysokimi mandatami. Nakłada je straż pożarna lub zarządca budynku po przeprowadzeniu stosownej kontroli.

Jakie są główne przyczyny nakładania kar finansowych

Kary finansowe za przechowywanie rzeczy na klatkach schodowych mogą być nałożone z kilku powodów. Do głównych należą:

 

Przepisy przeciwpożarowe – przechowywanie przedmiotów na klatkach schodowych może stanowić zagrożenie pożarowe poprzez blokowanie dróg ewakuacyjnych. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi muszą być one zawsze wolne od przeszkód.

 

Ryzyko wypadku – przedmioty pozostawione w nieodpowiedzialny sposób na klatkach schodowych mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych. Między innymi stwarzają ryzyko potknięć czy upadków prowadzących do uszczerbku na zdrowiu.

 

ZOBACZ: Nawet 5 tys. z mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać

 

Przepisy porządkowe – w wielu wspólnotach mieszkaniowych obowiązują regulaminy, które zakazują przechowywania wybranych przedmiotów na klatkach schodowych. Za ich łamanie administracja budynku może nałożyć kary finansowe.

 

Wysokość kar różni się w zależności od konkretnych przepisów czy jurysdykcji i może sięgać nawet 5000 zł. Jednak należy pamiętać, że priorytetowym celem jest tutaj zapewnienie bezpieczeństwa, porządku i estetyki wspólnej przestrzeni.

Co można trzymać na klatce schodowej?

Co zatem jest dopuszczalne na klatkach schodowych, oczywiście pod warunkiem spełnienia pewnych warunków?

 

Rośliny doniczkowe – mogą być ustawiane na klatkach schodowych, tak aby nie blokowały przejścia i nie stwarzały zagrożenia. Najlepiej umieścić je na parapetach lub specjalnych półkach.

 

Wózki dziecięce – są dozwolone, lecz wyłącznie w wyznaczonych dla nich miejscach. Zazwyczaj są to specjalne wnęki lub przestrzenie obok schodów. Wózki nie mogą blokować drogi ewakuacyjnej.

 

ZOBACZ: Za te rzeczy w piwnicy grozi naprawdę wysoki mandat. Oto cała lista

 

Rowery – można przechowywać na klatce schodowej w przypadku braku przeznaczonej dla nich rowerowni. Właściciele powinni zadbać o ich ustawienie w sposób, który nie utrudnia przejścia współmieszkańcom.

 

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe wyznaczają specjalne strefy na klatkach schodowych, w których można przetrzymywać także inne przedmioty. Ważne jest jednak, aby przestrzegać ustaleń społeczności i korzystać z tych miejsc zgodnie z ich przeznaczeniem.

Czego nie można trzymać na klatce schodowej?

Czego więc nie należy przetrzymywać na klatkach schodowych, aby uniknąć wysokich kar finansowych? Oto kilka przykładów rzeczy, które ewidentnie nie powinny zalegać na korytarzach budynków wielorodzinnych.

 

Prywatne meble – takie jak szafy, stoły czy krzesła są zabronione. Tego typu przedmioty mogą blokować drogę ewakuacyjną i utrudniać innym użytkownikom codzienne korzystanie z klatki schodowej.

 

Przedmioty łatwopalne – na wspólnych korytarzach nie wolno przechowywać niebezpiecznych materiałów, takich jak benzyna, farby czy butle z gazem. Stanowią one poważne zagrożenie pożarowe.

 

Duże sprzęty AGD i RTVpralki, lodówki czy telewizory nie mogą być składowane na klatkach schodowych. Zajmują zbyt wiele miejsca, aby zapewnić bezproblemową ewakuację w razie pożaru.

 

Śmieci i odpady – pozostawianie ich na klatce schodowej jest surowo zabronione. To nie tylko kwestia estetyki, ale także higieny i bezpieczeństwa. 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie