Za te rzeczy w piwnicy grozi naprawdę wysoki mandat. Oto cała lista

Porady
Za te rzeczy w piwnicy grozi naprawdę wysoki mandat. Oto cała lista
Flickr/Rex Roof/CC BY 2.0 DEED
Nawet 5 tys. zł kary grozi za trzymanie zakazanych rzeczy w piwnicy

Posiadanie piwnicy w budynku wielorodzinnym niewątpliwie wiąże się z wygodą. Jest to doskonałe miejsce na przechowywanie rowerów, niepotrzebnych mebli czy sezonowych dekoracji. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie wszystko może znaleźć się w komórce lokatorskiej. Trzymając nieodpowiednie rzeczy w piwnicy, możesz narazić się na naprawdę wysoki mandat. Jakich przedmiotów dotyczy zakaz?

Przechowujesz te rzeczy w piwnicy? Natychmiast je stamtąd usuń

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków z dnia 7 czerwca 2010 r., lista rzeczy w piwnicy, które nie mogą się w niej znajdować, prezentuje się następująco:

Materiały łatwopalne

Piwnice są często wilgotne i niewystarczająco wentylowane, co sprzyja gromadzeniu się oparów. Przetrzymywanie rzeczy w piwnicy takich jak: benzyna, rozpuszczalniki, farby zawierające łatwopalne składniki czy butle gazowe (nawet puste) może skutkować wybuchem lub pożarem.

 

ZOBACZ: Źle postawiła ogrodzenie. Urzędnicy nałożyli 3 mln zł kary

 

Za przechowywanie tych materiałów w piwnicy grozi mandat od 20 do nawet 5000 zł – zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń, dotyczącym niedostosowania się do obowiązków przeciwpożarowych.

Materiały pirotechniczne

Przechowywanie w piwnicy materiałów pirotechnicznych, takich jak fajerwerki czy petardy, jest wysoce niebezpieczne i zdecydowanie zabronione. Tego rodzaju materiały w razie przypadkowego zapłonu mogą spowodować poważne uszkodzenia struktur budynku i stanowić zagrożenie życia mieszkańców. Mandaty za ich przechowywanie zwykle sięgają górnej granicy kary, czyli ok. 5000 PLN.

Akumulatory do samochodów

Akumulatory zawierają substancje chemiczne, które mogą emitować szkodliwe opary, a także stanowić ryzyko pożarowe w przypadku wycieku kwasu. Wytwarzany podczas ładowania wodór jest wysoko łatwopalnym gazem. W kontakcie z powietrzem tworzy wybuchowe mieszanki zwłaszcza w słabo wentylowanych przestrzeniach, jakimi są piwnice.

Sprzęt elektroniczny

Choć przechowywanie starych urządzeń elektronicznych w piwnicy nie jest formalnie zabronione, warto zachować umiar. Duża ilość starych komputerów, telewizorów czy innych urządzeń może zwiększyć ryzyko pożaru w przypadku zwarcia. Ponadto niekontrolowane składowanie sprzętu RTV i AGD utrudnia dostęp do instalacji przeciwpożarowych, jak również dróg ewakuacyjnych.

 

ZOBACZ: Bez tego dokumentu nie sprzedasz domu. Za jego brak grozi kara

 

Ze względów bezpieczeństwa, głównie ryzyka wybuchu pożaru, niewskazane jest również gromadzenie w piwnicach dużej ilości książek, gazet, ubrań czy zabawek.

Sprawdź, co kryje Twoja piwnica i uniknij mandatu

Przechowywanie rzeczy w piwnicy wymaga odpowiedzialności i znajomości przepisów. Nieumiejętne zarządzanie komórką lokatorską wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu. Co więcej, jest niebezpieczne dla zdrowia i życia mieszkańców. 

 

Jeśli obawiasz się, że w Twojej komórce lokatorskiej znajdują się przedmioty z tej listy, to jak najszybciej upewnij się, że przechowywane przez Ciebie rzeczy w piwnicy są zgodne z obowiązującymi regulacjami i nie stanowią zagrożenia!

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie