Nawet 5 tys. z mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać

Porady
Nawet 5 tys. z mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać
pixabay
Sprawdź, na co uważać na spacerze z pupilem

Wielu właścicieli psów docenia możliwość spokojnego spacerowania po lesie ze swoimi pupilami. Zarówno oni, jak i ich czworonogi mogą korzystać ze świeżego powietrza i piękna natury. Zanim jednak ktokolwiek wybierze się ze swoim zwierzęcym przyjacielem na spacer, powinien upewnić się, jakie działania są zgodne z prawem, a za jakie grożą wysokie mandaty. Tym bardziej że lista zakazów zaskakuje.

Chociaż wejście do lasu z psem nie jest prawnie zabronione, istnieją regulacje dotyczące zachowania psów w takim terenie. Zgodnie z art. 166 Kodeksu Wykroczeń, wypuszczanie psów bez smyczy w obszarze leśnym może skutkować nałożeniem grzywny. Podobne zapisy znajdują się w art. 30 Ustawy o Lasach oraz art. 10a Ustawy o Ochronie Zwierząt, które jasno określają wymogi dotyczące trzymania psów na smyczy.

Przepisy prawne dotyczące czworonogów

Przepis prawny brzmi: "Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna". Za naruszenie przepisów dotyczących trzymania psów na smyczy w obszarze leśnym grozi mandat, którego wysokość może sięgać nawet 5 tysięcy złotych. Choć oczywiście grzywna może być też dużo niższa.

 

ZOBACZ: Naukowcy zbadali, dlaczego psy tak dużo machają ogonami. Dwa wnioski

 

Nałożyć może ją leśnik, strażnik leśny lub inna osoba, która jest do tego uprawniona. Warto pamiętać, że kara może zostać nałożona nawet wtedy, gdy pies nie spowodował żadnej szkody - samo naruszenie przepisów jest wystarczającym powodem do ukarania.

Dlaczego przestrzeganie tego przepisu jest takie ważne?

Oprócz aspektów prawnych, przepisy dotyczące trzymania psów na smyczy mają na celu ochronę dzikiej przyrody. Psy biegające swobodnie mogą nieświadomie przestraszyć lub nawet zaatakować dzikie zwierzęta.

 

Ponadto swobodnie biegające psy zwiększają ryzyko zniszczenia młodych drzewek i innej roślinności.

 

ZOBACZ: Pięć objawów, świadczących o tym, że twój kot zaczyna się starzeć


Warto także wiedzieć, że psy biegające luzem mogą napotkać różne zagrożenia. Nawet bardzo dobrze wyszkolony pies może ulec instynktom i ruszyć w pogoń za dzikim zwierzęciem.

 

W spotkaniu np. z lochą, która jest z małymi, może się to skończyć tragicznie. Na dodatek, w niektórych lasach zastawiane są pułapki na zwierzęta leśne, które także stanowią poważne zagrożenie dla psów. 

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie