Ceny rzepaku zaskakują rolników. Jakie prognozy na najbliższe tygodnie?

Agro
Ceny rzepaku zaskakują rolników. Jakie prognozy na najbliższe tygodnie?
pixabay
Zaskakujące ceny rzepaku. Jakie prognozy na najbliższe tygodnie?

Przez kilka ostatnich dni Polski rynek pozostawał w uśpieniu, do czego przyczynił się między innymi długi weekend majowy. Natomiast na światowych rynkach działo się bardzo dużo i ceny zbóż i oleistych poszły w górę.

Ceny zbóż i oleistych na świecie znacząco wzrosły, jednak nie wpływa to w dużym stopniu na krajowe wyceny. Stawki rosną tylko w minimalnym zakresie, a wahania cenowe ograniczają się do zmian rzędu 10-20 złotych za tonę. Wyjątkiem jest rzepak, którego maksymalne wyceny w kraju znacznie wzrosły.

Kontrakty na unijny rzepak coraz wyższe

W ubiegłym tygodniu na giełdzie MATIF ponownie wzrosła cena rzepaku. 10 maja notowania wzrosły o 8,75 euro za tonę, osiągając 482 euro za tonę. Stanowi to najwyższą cenę od września 2023 roku.

 

Skąd taki wzrost? Eksperci uważają, że zwyżka ceny może wiązać się z obawami o potencjał produkcji we Francji, gdzie niekorzystna pogoda może obniżyć plony. 

 

ZOBACZ: Ile wyniesie dopłata do zboża na 2024 rok?


Dodatkowo rzepak zyskuje dzięki rosnącym cenom oleju rzepakowego. USDA prognozuje niewielki spadek światowych zbiorów rzepaku, głównie z powodu spadku produkcji w Unii Europejskiej, w tym w Polsce. 


W Polsce wzrosły ceny rzepaku i wahają się one obecnie między 1720 a 1930 złotych za tonę. Wyższe są również proponowane kontrakty na żniwa 2024, które wynoszą nawet ponad 2000 złotych za tonę.

Obawy o zbiory rzepaku również w Niemczech

W Europie narastają również obawy dotyczące bieżących zbiorów rzepaku u naszych zachodnich sąsiadów. Ze względu na późne przymrozki oraz intensywne opady deszczu i gradu, istnieje ryzyko dużych strat w plonach. Komisja Europejska spodziewa się, że w roku 2024 zbiory rzepaku w Europie wyniosą 19,4 miliona ton, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.


Oczekiwania Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) są jeszcze niższe. W swojej kwietniowej prognozie spodziewa się 18,8 miliona ton rzepaku z UE. Według szacunków IGC zbiory rzepaku w Niemczech mają wynieść 4,1 miliona ton, czyli o 179 tysięcy ton mniej niż w 2023 roku.

 

ZOBACZ: Cena kukurydzy w maju 2024. Tak kształtuje się rynek


IGC spodziewa się także niższych zbiorów rzepaku w wielu innych krajach, takich jak Polska (spadek o 198 tysięcy ton) i Rumunia (spadek o 206 tysięcy ton). Wyjątkiem jest Francja, gdzie IGC prognozuje, że najważniejszy producent rzepaku w UE zbierze łącznie 4,4 miliona ton. Oznacza to wzrost o 166 tysięcy ton w porównaniu z rokiem ubiegłym.


Bez wątpienia kluczowe dla wycen, ale i prognoz IGC, będą najbliższe dwa tygodnie. Maj to miesiąc bardzo niestabilny pod kątem pogodowym, który charakteryzuje się też sporymi wahaniami temperatury dobowej. Jeśli naszym rolnikom uda się przejść przez ten trudny czas przysłowiową „suchą stopą”, to są szanse spore plony – tym bardziej, że tegoroczna wiosna obfituje również w sporo dni deszczowych.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie