Niedźwiedź biegał po ulicy. Ostrzeżenie dla mieszkańców polskiej wsi

Polska
Niedźwiedź biegał po ulicy. Ostrzeżenie dla mieszkańców polskiej wsi
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/ArthurTopham/Nadleśnictwo Dębica
Niedźwiedź polarny biegał po wsi Borowa

We wsi Borowa (woj. mazowieckie) zauważono niedźwiedzia brunatnego. Zwierzę biegało po ulicy. Strażacy oraz leśnicy proszą mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Prawdopodobnie to ten sam niedźwiedź, który był widziany w lasach w okolicy Tarnowa. Rejon ten nie jest miejscem naturalnego występowania tych zwierząt.

Zwierzę zostało nagrane w czwartek, wczesnym rankiem, przez kamery monitoringu zamontowane na sklepie spożywczym na skrzyżowaniu dróg Róża - Czarna we wsi Borowa.

 

"Uwaga mieszkańcy Borowej!!! Dziś około godziny 4:30 w naszej miejscowości pojawił się niedźwiedź prawdopodobnie ten sam który był widziany kilka dni temu w okolicach Łękawki" - alarmują strażacy z OSP Borowa w czwartkowym komunikacie. 

 

ZOBACZ: Słowacja. Niedźwiedź gnał przez miasto. Poszkodowani mieszkańcy

 

W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia niedźwiedzia oraz krótkie nagranie, na którym niedźwiedź biegnie ulicą, tuż przy przystanku autobusowym. 

Niedźwiedź w okolicach Tarnowa. Ostrzeżenia dla mieszkańców

Strażacy proszą mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności m.in. podczas prac polowych w okolicach autostrady. Specjalne instrukcje wydało również Nadleśnictwo Dębica. 

 

ZOBACZ: Tatry. Weszli tam, gdzie niedźwiedź śpi. Już nie spał

 

"W przypadku spotkania z niedźwiedziem prosimy nie panikować, zachować spokój i powoli się wycofać. W terenie zurbanizowanym poza swoim naturalnym środowiskiem zwierzę może zachowywać się inaczej - być bardziej spłoszone, zdezorientowane itp." - informuje Nadleśnictwo Dębica w mediach społecznościowych.  

Niedźwiedź w okolicach Tarnowa. "W naszym regionie nie występuje"

Kilka dni temu w lasach w okolicy Tarnowa zauważono niedźwiedzia. Jego obecność została zarejestrowana przez jedną z fotopułapek. Policja wydała oświadczenie w tej sprawie, ponieważ nie jest to teren naturalnego występowania niedźwiedzi. 

 

ZOBACZ: USA: Niedźwiedź wtargnął do auta. Nie miał litości dla właściciela


"W naszym regionie nie występuje ten gatunek, wiec jako nowość dla mieszkańców, spacerujących po lasach w regionie przekazujemy informację w formie ostrzeżenia i przypominamy podstawowe zasady zachowania w spotkaniu z drapieżnikiem, który z reguły nie atakuje jeśli nie czuje zagrożenia" - przekazała policja małopolska.


Naturalnym środowiskiem niedźwiedzi w Polsce są Tatry i Bieszczady. Okazjonalnie można jest potkać także w innych miejscach. W ubiegłym tygodniu zauważono jednego niedźwiedzia na terenie gminy Korzenna na Sądecczyźnie. Nagrała go fotopułapka Koła Myśliwskiego Lis w Korzennej.

Dawid Skrzypiński / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie