Tatry. Weszli tam, gdzie niedźwiedź śpi. Już nie spał

Polska
Tatry. Weszli tam, gdzie niedźwiedź śpi. Już nie spał
Imago/Reiner Bernhardt/EAST NEWS
Niedźwiedź brunatny

W połowie lutego obudziły się niedźwiedzie w Tatrach - poinformował w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, udostępniając nagranie z pustą gawrą. To trudny czas dla tych zwierząt, ponieważ po okresie zimowego postu muszą odnaleźć pożywnie. Dlatego też eksperci apelują o właściwe zachowanie się w lesie.

W czwartkowym wpisie w mediach społecznościowych pracownicy TPN poinformowali, że odnaleźli pustą gawrę, w której zimował młody samiec niedźwiedzia. 

 

"Nasze służby monitorowały oddalenie się niedźwiedzia na odległość kilku kilometrów. Tylko mając pewność, że nie ma go w pobliżu, mogły zajrzeć do gawry" - poinformowano w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Japonia. Nietypowy pomysł władz. Wilk-robot ma odstraszać niedźwiedzie

 

Pracownicy Parku zachęcili obserwatorów w mediach społecznościowych, aby skorzystali z okazji i rzucili okiem na niedźwiedzie "M1". Na nagraniu widać wnętrze gawry, które niedźwiedź wyścielił połamanymi gałęziami. 

Taternicy ostrzegają przed niepokojeniem niedźwiedzi

Eksperci przypominają, że to trudny czas dla tych zwierząt, które po okresie snu zimowego i długiego postu szukają pożywienia. Dlatego tak ważne jest, aby odwiedzający góry respektowali ich przestrzeń i naturalne potrzeby. 

 

Niedźwiedzie to nie pluszowe misie - przy spotkaniu bliskiego stopnia trzeba uważać. Najlepiej zachować spokój i się wycofać. "Unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia" - poinstruowano. 

 

ZOBACZ: USA. Szukając jedzenia zatrzasnął się w samochodzie. Niezwykłe wideo z niedźwiedziem w roli głównej

 

Podczas górskich wycieczek trzeba też pamiętać o zabieraniu ze sobą śmieci i resztek jedzenia, które należy wyrzucić w wyznaczonych miejscach poza obszarem parku. 

 

"Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom" - zaapelowano w komunikacie. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie