Matura 2024. Egzamin z języka polskiego. Arkusze i rozwiązania

Polska
Matura 2024. Egzamin z języka polskiego. Arkusze i rozwiązania
PAP/Lech Muszyński
Egzamin maturalny z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikowała arkusze maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym. Odpowiedzi ekspertów, którzy rozwiązują egzaminy w obu formułach - 2015 i 2023 - dostępne są na Interii. W tekście link do arkuszy i rozwiązań.

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w tym roku do egzaminów maturalnych przystępuje około 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Razem z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników.

 

Wtorek jest pierwszym dniem rozpoczynających się tegorocznych matur. O godz. 9 uczniowie zasiedli przed obowiązkowym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. 

 

Wideo: "Trywialne, banalne". Maturzysta z Lublina podsumowuje egzamin z języka polskiego

Matura z j. polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze i rozwiązania

Abiturienci pisali egzamin z języka polskiego w dwóch formułach - 2023, która przeznaczona jest dla uczniów czteroletnich liceów i pięcioletnich techników oraz 2015, która obowiązuje roczniki objęte nauką w gimnazjach. 

 

Egzamin w pierwszej formule składał się z trzech części: języka polskiego w użyciu, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. Arkusz został opublikowany przez Centralna Komisję Egzaminacyjną, a nad rozwiązaniami pracują eksperci związani z reakcją Interii.

 

Na arkuszach pojawiły się dwa taksy "Zarządzeni czasem" Richarda Luecke oraz "Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?" Hanny Gadomskiej. 

 

ZOBACZ: Matura 2024. Język polski poziom podstawowy. Jakie były tematy wypracowania?

 

Odpowiedzi na pytania na czym polega paradoks ludzkich starach o spowolnienie czasu, na czym polega rola uważności w kontrolowaniu czasu czy jakie są uwarunkowania wpływające na sposób postrzegania czasu przez człowieka oraz pozostałe zadania opracowali eksperci Interii. Rozwiązania TUTAJ

 

Arkusze i rozwiązania matur w drugiej formule TUTAJ

 

Interia każdego dnia będzie publikować arkusze maturalne, z którymi zmierzą się tegoroczni abiturienci. Arkusze CKE z wybranych przedmiotów wraz z proponowanymi odpowiedziami będzie można znaleźć w Interii już po zakończonych egzaminach, codziennie około godziny 14:00.

Matura 2024. Kiedy wyniki?

Wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone w formie cyfrowej, za pośrednictwem Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika.

 

Uczniowie będą mogli sprawdzić swoje rezultaty za pośrednictwem sieci już 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30. Przykładowe odpowiedzi będzie można sprawdzić jeszcze tego samego dnia w polsatnews.pl oraz w Interii.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie