Wkrótce ruszy waloryzacja. Emerytura wyższa nawet o 500 zł

Biznes
Wkrótce ruszy waloryzacja. Emerytura wyższa nawet o 500 zł
Polsat News
Nawet 500 zł więcej do emerytury. Zbliża się waloryzacja

Pierwszego czerwca rozpocznie się waloryzacja emerytur. Dla wielu seniorów jest to szansa na to, aby zyskać prawo do wyższego nawet o 500 złotych świadczenia. Jest tylko jeden zastrzeżenie: z waloryzacji nie skorzystają te osoby, które już pobierają emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto więc zyska?

Z powodu waloryzacji, która będzie miała miejsce 1 czerwca, wiele osób nadal wstrzymuje się z przejściem na emeryturę. Waloryzacja kapitału przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzana jest co roku w czerwcu.

 

Dzięki temu zwiększa się zasobność składek zgromadzonych w ZUS - waloryzacji podlegają środki zgromadzone przez wszystkich przyszłych emerytów do 31 grudnia roku poprzedniego. Podwyżka jest następnie dopisywana do konta w ZUS 1 czerwca.

Nawet 500 zł więcej do emerytury po waloryzacji w ZUS

Wyższą emeryturę od lipca seniorzy zawdzięczać będą waloryzacji kapitału zgromadzonego na kontach ZUS. Waloryzacji zostaną poddane również środki na subkoncie ZUS. Subkonto posiada każdy urodzony po 1968 roku. W 2024 uprawnionych do uzyskania świadczenia emerytalnego jest lub będzie 300 tysięcy osób. 

 

ZOBACZ: Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Dostępne z urzędu

 

Nawet jeśli seniorzy mogą przejść na emeryturę w pierwszej połowie roku, lepiej będzie złożyć wniosek w drugim półroczu, ponieważ w tym roku podwyżka kapitału emerytalnego może być bardzo wysoka.

 

Dziennik Gazeta Prawna prognozuje wzrost wartości nawet na poziomie 14,8 proc. lub 14,9 proc. Niektórzy więc zyskają 200 zł, 500 zł, a nawet i więcej. 

Waloryzacja emerytury. Szansa nawet dla 300 tysięcy seniorów

Ze względu na to, że stan środków na kontach w ZUS zostanie podniesiony w czerwcu, lepiej wstrzymać się z przejściem na emeryturę do drugiej połowy roku. Dziennik "Fakt" przedstawił swoje wyliczenia, dla osoby w wieku 60 lat, która zgromadziła na swoim koncie w ZUS 500 tys. zł. 

 

ZOBACZ: Część emerytów będzie musiała zwrócić 13. emeryturę. ZUS informuje


Gdyby seniorka przeszła na emeryturę wraz z początkiem roku, to otrzymywałaby około 1893 zł ze świadczenia emerytalnego. Waloryzacja środków podniosłaby ich ilość do 574 tys. zł, co oznacza, że przechodząc w lipcu na emeryturę, otrzymałaby ona 2174 zł.

 

Jest to różnica zbliżona do 300 zł. A trzeba też pamiętać, że w im starszym wieku przechodzi się na emeryturę i im wyższy stan środków w ZUS, tym wyższe świadczenie.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie