Ujawnił pensję Victora Orbana. "Nieproporcjonalnie wysoka"

Świat
Ujawnił pensję Victora Orbana. "Nieproporcjonalnie wysoka"
Alik Keplicz / AP
Premier Węgier Victor Orban

- Miesięczna pensja premiera Węgier Viktoa Orbana jest wysoką kwotą jak na standardy europejskie - ocenił Peter Bucsky, ekspert z węgierskiego portalu G7. Okazuje się, że w tym kraju panuje największy kontrast między zarobkami obywateli a zarobkami szefa rządu.

Pensje Victora Orbana Peter Bucsky ujawnił w wypowiedzi dla telewizji RTL. - Otrzymuje miesięczną pensję w wysokości 6,3 mln forintów (ok. 70 tys. zł), co jest wysoką kwotą jak na standardy europejskie - skomentował. 

Zarobki Vicora Orbana. Czy węgierski premier jest bogaty?

Choć Orban nie zarabia najwięcej spośród szefów europejskich rządów, to na Węgrzech jest największy kontrast między zarobkami premiera a średnim poziomem życia obywateli

 

ZOBACZ: Donald Trump chwali Viktora Orbana. "Nie ma lepszego przywódcy"

 

Pensja Orbana wzrosła w połowie 2023 roku o ponad 620 tys. forintów (obecnie 6,9 tys. zł) - do kwoty 4,18 mln forintów (46,2 tys. zł). Prócz tej kwoty Orban otrzymuje jeszcze dietę parlamentarzysty

 

Pomimo tego oficjalne oszczędności premiera są dość niewielkie - zauważają węgierskie media. W tym roku Orban zadeklarował 10 mln forintów (111 tys. zł), o 4 mln forintów mniej niż w zeszłym.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Powiem to Viktorowi Orbanowi prosto w twarz

 

Na Węgrzech pensja premiera jest powiązana z pensją przewodniczącego parlamentu, która wzrasta automatycznie wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia brutto.

Agata Sucharska / sgo / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie