Skąd się biorą szumy uszne i jak je leczyć?

Porady
Skąd się biorą szumy uszne i jak je leczyć?
pixabay.com
Szumy uszne - jak leczyć?

Szumy uszne, znane także jako tinnitus, są dolegliwością, która objawia się nieprzyjemnym, często uciążliwym dźwiękiem słyszanym w jednym lub obu uszach. Mimo że szumy uszne nie są chorobą samą w sobie, zwykle są symptomem różnych stanów chorobowych. Dziś wyjaśnimy skąd się biorą, jaki mają wpływ na zdrowie i jak można je leczyć.

Szumy uszne przybierają różne formy – od szumu, brzęczenia, świstów do pulsujących dźwięków. Mogą być stałe lub sporadyczne, ciche albo głośne. Intensywność i charakter dźwięku są indywidualne i mogą się różnić w zależności od przypadku.

Główne przyczyny szumów usznych

Szumy uszne mogą mieć wiele źródeł, a ich diagnoza często wymaga szczegółowych badań. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

 • Uszkodzenie słuchu – najczęściej wynikające z długotrwałej ekspozycji na hałas lub nagłego, głośnego dźwięku.
 • Zaburzenia naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze, którym towarzyszy pulsujący charakter szumów.
 • Choroby ucha – infekcje, zatkanie woskowiną, choroba Meniere’a.
 • Leki ototoksyczne – niektóre antybiotyki, leki przeciwmalaryczne czy niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywołać tinnitus jako efekt uboczny.
 • Zaburzenia metaboliczne i hormonalne, na przykład niedoczynność tarczycy.
 • Zaburzenia neurologiczne, w tym choroby takie jak stwardnienie rozsiane.
 • Czynniki psychologiczne – stres i depresja mogą nie tylko wywołać, ale i nasilić odczuwanie szumów usznych.

Wpływ szumów usznych na zdrowie

Szumy uszne nie tylko wpływają na zdolność słyszenia, ale niosą poważne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Osoby cierpiące na tinnitus mogą doświadczać problemów z koncentracją, bezsenności, a nawet stanów depresyjnych.

 

ZOBACZ: Co teraz pyli? Oto aktualny kalendarz pyleń na drugą połowę kwietnia 2024

 

Długotrwałe występowanie intensywnych szumów usznych często prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia i uczucia izolacji.

Diagnostyka szumów usznych

Rozpoznanie tinnitusu zazwyczaj zaczyna się od wizyty u laryngologa, który przeprowadza badanie fizykalne i testy słuchu. Nie obejdzie się bez pomiaru poziomu ciśnienia krwi. Dopełnieniem mogą być podstawowe badania laboratoryjne, dzięki którym możliwe jest wykluczenie najczęstszych chorób.

 

Ponadto może być konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), szczególnie jeśli istnieje podejrzenie konkretnej przyczyny neurologicznej dolegliwości.

Jak leczyć szumy uszne?

Leczenie szumów uzależnione jest w głównej mierze od przyczyn. Jednak w wielu przypadkach skupia się na likwidowaniu objawów, z którymi borykają się pacjenci.

 • Terapia dźwiękowa – wykorzystanie zewnętrznych źródeł dźwięku do maskowania szumów usznych, np. białego szumu.
 • Farmakologia – w niektórych przypadkach mogą być stosowane leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe.
 • Terapia behawioralna – techniki relaksacyjne czy terapia poznawczo-behawioralna pozwalają zmniejszyć odczuwanie i wpływ szumów na życie.
 • Zmiana stylu życia – unikanie czynników, które mogą nasilać szumy (np. kofeina, hałas), regularna aktywność fizyczna oraz praktykowanie technik redukcji stresu.

ZOBACZ: Wystarczy tylko jedna łyżeczka. Napój daje więcej energii niż kawa

 

Szumy uszne są złożonym zjawiskiem, które może mieć wiele przyczyn i znacząco wpływać na jakość życia. Mimo że w wielu przypadkach nie ma prostego lekarstwa, istnieją efektywne metody leczenia tej dolegliwości. Najważniejsze to odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny i zastosowanie odpowiedniego leczenia przez specjalistę, które ma szansę znacząco poprawić komfort życia osób cierpiących na tinnitus.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie