Władysław Kosiniak-Kamysz reaguje na słowa prezydenta. "Poprzednicy nie byli w stanie"

Polska
Władysław Kosiniak-Kamysz reaguje na słowa prezydenta. "Poprzednicy nie byli w stanie"
PAP/Leszek Szymański
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz

- Przekop Mierzei Wiślanej nie będzie efektywny bez rozbudowy portu w Elblągu i kanału wejścia do portu. To minister Dariusz Klimczak załatwił tę sprawę, nasi poprzednicy nie byli w stanie - mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON skomentował też prezydencki projekt ustawy o reformie w armii. - Kluczowa rzecz to nie to, jak to ma wyglądać, ale kiedy ma być wprowadzone - oznajmił.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek uczestniczy w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Dziennikarze pytali szefa MON o komentarz do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Głowa państwa dziękowała m.in. szefowi MON za "spokojne i rozważne współdziałanie", a także "dobre kontynuowanie tego, co zostało rozpoczęte" w kwestiach bezpieczeństwa Polski. 

Szef MON o ustawie prezydenta. "Będę pilnował współpracy"

- Współpraca w ramach bezpieczeństwa, transformacja polskiej armii to dla nas wielki priorytet i dobrze, że jest wspólnota wokół tego - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

 

Minister obrony ocenił też sytuacją za wschodnią granicą za "bardzo trudną". - Przemysł zbrojeniowy w Polsce i Europie musi ruszyć pełną parą, trzeba przejść na tryb bezpośredniego zagrożenia - oznajmił polityk. Odniósł się też do zgłoszonego w czwartek do Sejmu przez prezydenta projektu ustawy "o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa".

 

ZOBACZ: Prezydent skierował projekt do Sejmu. Komunikat BBN

 

- Będziemy pracować nad nią w parlamencie, zgłaszać swoje pomysły, uwagi. W obszarze bezpieczeństwa ja będę pilnował współpracy. Niezależnie jakie są pomysły legislacyjne, warto, żebyśmy w finale byli jak najbardziej zgodni - mówił Kosiniak-Kamysz. - Refleksja na temat systemu zarządzania armią jest potrzebna, ale jest jeszcze kluczowa rzecz: nie tylko jak to ma wyglądać, ale kiedy to ma być wprowadzone - stwierdził minister.

 

Jak dodał, projekt ten trafił już do MON kilka tygodni temu, a w poprzedniej kadencji parlamentu był już raz w Sejmie, a "teraz jest ponowiony". 

Kosiniak-Kamysz o inwestycjach. "Mamy się czym pochwalić"

Wicepremier został też zapytany o plany inwestycyjne rządu w kontekście przemówienia prezydenta o osiągnięciach poprzednich lat.

 

- W sprawie wielkich inwestycji, my się mamy czym pochwalić. Wspomniany przez pana prezydenta przekop Mierzei Wiślanej nie będzie efektywny dopóki nie będzie rozbudowy portu w Elblągu i kanału wejścia do portu. To minister infrastruktury Dariusz Klimczak załatwił tą sprawę, nasi poprzednicy nie byli w stanie - skwitował wicepremier.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Uroczystości na Zamku Królewskim

 

Dalej wymienił "port kontenerowy w Świnoujściu, kolejne porty ze środków KPO, jak port serwisowy w Darłowie, kolej i tunel średnicowy pod Łodzią". - Oni więcej mówili, mniej robili. My odwróciliśmy - więcej robimy, ale będziemy się też tym bardziej chwalić - zapowiedział szef MON. 

 

Odniósł się też do wpisu premiera Donalda Tuska  "o zdrajcach i głupcach, wysługujących się Rosji, z bogoojczyźnianymi hasłami na ustach" w kontekście rocznicy powstania Konstytucji 3 maja. 

 

ZOBACZ: Burza o plakaty z Mateuszem Morawieckim. Donald Tusk skomentował

 

- Wszyscy ci, którzy niszczą wspólnotę narodową, jątrzą, wprowadzają chaos, nie akceptują demokracji, nie mogą służyć dobrze ojczyźnie, nie działają na rzecz Polski - oznajmił Kosiniak-Kamysz.

 

- Ci wszyscy, którzy mówią o wyjściu z Unii Europejskiej lub robili wszystko, żeby nas z tej Unii wyprowadzić, nie działają na rzecz bezpieczeństwa Polski i dobrobytu przyszłych pokoleń - mówił wicepremier, uderzając w poprzedników - Postawili Polskę w roli czarnej owcy, która siedziała przez lata rządów PiS-u w oślej ławce - zakończył wicepremier. 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie