Donald Tusk zamieścił wymowny wpis. "Szkoda święta"

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Donald Tusk zamieścił wymowny wpis. "Szkoda święta"
Polsat News
20 rocznica Polski w UE. Donald Tusk zabrał głos

"Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii" - rozpoczął swój wpis Donald Tusk. Premier wymienił kilka osób m.in. Lecha Wałęsę i Tadeusza Mazowieckiego. "Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - dodał. Kilka godzin wcześniej premier nie pojawił się na spotkaniu z prezydentem Dudą.

1 maja 2004 roku Polska oficjalnie stała się członkiem Unii Europejskiej. W tak ważnym dniu, jakim jest 20 rocznica członkostwa Polski warto pamiętać o osobach, które przyczyniły się do tego, by nasz kraj należał do wspólnoty. Premier postanowił przypomnieć ich nazwiska. 

20 lat Polski w UE. Premier złożył obietnicę

"Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki!" - napisał na swoich social mediach Donald Tusk. "Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" - dodał. 

 

Premier złożył też obiecującą deklarację Polakom. "Kiedy my świętujemy 20 lat w Unii, w Wielkiej Brytanii toczy się ostra debata wywołana prognozą Banku Światowego, zgodnie z którą dochód na głowę będzie w 2025 wyższy w Polsce niż w UK. I to obiecuję: na 25 rocznicę Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. Lepiej być w Unii!" - napisał. 

 

ZOBACZ: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dostaliśmy ponad 160 mld euro

 

Wcześniej swoje przemówienie miał prezydent. Wspomniał, że w 19. rocznicę członkostwa Polski w UE spotkał się z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim.- Byliśmy tutaj razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim po to, żeby pokazać jedność działania w obszarze rozwoju i działania Polski w obszarze naszej obecności w tej wielkiej, europejskiej międzynarodowej wspólnocie - powiedział Andrzej Duda. 

 

- Chciałem dzisiaj móc stanąć tutaj przed państwem z panem premierem Donaldem Tuskiem. Zaprosiłem pana premiera. Niestety nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę, że naszą politykę w UE będziemy z powodzeniem realizowali razem - dodał prezydent. 

Prezydent zaprosił premiera. Do spotkania nie doszło

Kilka dni temu Duda zaprosił Tuska na 1 maja na spotkanie ws. Nuclear Sharing oraz rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kilka godzin później Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że premier, który jeszcze tego samego dnia był obecny na expose ministra spraw zagranicznych, choruje na zapalenie płuc i dlatego w najbliższych dniach ograniczy swoją aktywność.

 

Mimo niedyspozycji szef rządu odbył kilka spotkań, dlatego Pałac Prezydencki ponowił zaproszenie. - Do tego spotkania nie dojdzie. Wczoraj wieczorem minister Grabiec przekazał informację, że premier jest niedysponowany - przekazał w środę prezydencki minister Wojciech Kolarski w telewizji wPolsce.pl.

 

ZOBACZ: "Prezydent ponownie zaprosił premiera". Nowe informacje ws. spotkania

 

- Ponieważ my wszyscy zobaczyliśmy, że premier jest aktywny, spotyka się z pracownikami, dlatego prezydent zaprosił do Pałacu. Premier niestety nie znajdzie czasu, a czas miał na inne - dodał. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie