Minister Siekierski z nową propozycją dla rolników. Będzie ustawa

Polska
Minister Siekierski z nową propozycją dla rolników. Będzie ustawa
PAP/Radek Pietruszka
Minister rolnictwa Czesław Siekierski

- Musimy zdefiniować pojęcie "aktywnego rolnika" - stwierdził minister rolnictwa Czesław Siekierski, zapowiadając nową ustawę ws. dzierżaw. Po rozmowach z rolnikami w Rzeszowie zapowiedział też wspólny przegląd unijnego Zielonego Ładu. Sobotnie spotkanie dotyczyło również uszczelnienia polsko-ukraińskiej granicy.

Czesław Siekierski spotkał się w sobotę z rolnikami z województw podkarpackiego oraz lubelskiego. Jak stwierdził, zamieszkujący te regiony najmocniej odczuli skutki napływy zbóż i innych towarów z Ukrainy. W związku z tym zapowiedział, że dopłaty z rządowego programu pomocy dla rolników będą otrzymywać ci mieszkający na terenach przygranicznych.

Zielony Ład. Minister rolnictwa chce "przeglądu"

Minister rolnictwa z PSL poinformował również, że rząd chce wspólnie z rolnikami wykonać przegląd Zielonego Ładu. - Umówiliśmy się również do przygotowania systemowego rozwiązania w różnych obszarach rolnictwa. Ma to być realizowane na szczeblu centralnym z udziałem różnych grup rolników. W tym celu muszą być powołane międzyresortowe zespoły, bo problemy rolnictwa nie rozwiąże tylko Ministerstwo Rolnictwa - opisał, cytowany przez Radio Lublin.

 

ZOBACZ: To nie koniec protestów. Rolnicy ocenili pomoc od rządu

 

Zapowiedział ponadto m.in. przygotowanie ustawy, która rozwiązywałaby problem dzierżaw, w taki sposób, żeby umowy były korzystne dla obu stron. - W tym celu musimy zdefiniować pojęcie "aktywnego rolnika", ale taka definicja nie może odbywać się kosztem kogokolwiek - zastrzegł.

Tranzyt na granicy Polski z Ukrainą. Wojewoda zapowiada uszczelnienie

Siekierski powiedział również, że sobotnie rozmowy z rolnikami dotyczyły także tego, na jakich warunkach ukraińskie rolnictwo będzie mogło wstąpić do Unii Europejskiej, żeby to wejście "nie naruszyło stabilności polskiego rolnictwa". - Rozmawialiśmy o opłacalności, bo dziś jest opłacalność bardzo słaba. Bo to nie tylko ceny paliwa i nawozów, ale też energii - powiedział. 

 

ZOBACZ: Szczyt rolniczy w Warszawie. Premier: Rolnicy mają bardzo silne argumenty

 

Obecna na spotkaniu wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul zapowiedziała z kolei, że w maju odbędzie się na spotkanie, w którym udział wezmą wszystkie służby, które pracują na granicy polsko-ukraińskiej. - Chcemy porozmawiać, co można zrobić lepiej i więcej na granicy, aby była ona szczelna. Chodzi też o uszczelnienie tranzytu - wyjaśniła. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie