Premier zapowiada rekonstrukcję rządu. Donald Tusk wskazał datę

Polska
Premier zapowiada rekonstrukcję rządu. Donald Tusk wskazał datę
PAP/Piotr Nowak
Premier podał datę rekonstrukcji rządu

"Po krótkiej (mam nadzieję) przerwie wymuszonej chorobą ruszamy ostro do roboty" - oznajmił Donald Tusk w mediach społecznościowych. Premier zapowiedział przeprowadzenie rekonstrukcji rządu 10 maja, a ta związana jest ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Lider PO wspomniał też o ogłoszeniu w czwartek "planu pomocy dla rolników".

Niedługo po komunikacie w sprawie ograniczenia aktywności publicznej premiera Donalda Tuska w związku z zapaleniem płuc, sam zainteresowany podzielił się w mediach społecznościowych nowymi informacjami.

 

"Po krótkiej (mam nadzieję) przerwie wymuszonej chorobą ruszamy ostro do roboty. 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - oświadczył premier na portalu X. 

Premier podał datę rekonstrukcji rządu. Ministrowie startują do PE

Rekonstrukcja koalicyjnego rządu zbiega się w czasie z ogłaszaniem kandydatów do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. W środę Koalicja Obywatelska - najsilniejsze ugrupowanie tworzące rząd - przekazała, że na listach wyborczych znajdzie się kilku dotychczasowych ministrów.

 

ZOBACZ: Donald Tusk ma zapalenie płuc. Premier ogranicza aktywność

 

To m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka oraz minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Ten ostatni zaraz po zatwierdzeniu list złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce premiera.

 

Do Parlamentu Europejskiego startować będzie również minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman z PSL. 

 

- Miał misję do wykonania dotyczącą uspokojenia sytuacji gospodarczej i w dużej części ten etap został zakończony - powiedział w środę w "Gościu Wydarzeń" wicepremier i lider PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje słowa Bartłomieja Sienkiewicza. "Wykona każde zadanie"

 

Wiadomo, że o europejskie fotele nie będzie ubiegać się żadna z obecnych członkiń rządu z Polski 2050 - Agnieszka Buczyńska, Paulina Hennig-Kloska i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Donald Tusk ogranicza aktywność. Powodem choroba

Jasna deklaracja w sprawie daty rekonstrukcji to potwierdzenie słów sprzed kilku tygodni, kiedy premier mówił o "przełomie wiosny i lata" jako stosownym momencie na przeprowadzenie zmian w rządzie.  - Będzie ona (rekonstrukcja - red.) zależała wyłącznie, tylko i wyłącznie od merytorycznej oceny ministrów albo ich decyzji politycznej - zapowiadał 9 kwietnia Tusk. 

 

ZOBACZ: Prezydent odpowiada na tezy expose MSZ. "Żenujące stwierdzenia, czuję duży niesmak"

 

Przed ogłoszeniem komunikatu Centrum Informacji Rządu o stanie zdrowia premiera uniemożliwiającym mu pełną pracę w najbliższych dnia, Tusk pojawił się w Sejmie. Był obecny na sali podczas expose ministra Radosława Sikorskiego i rozmawiał z siedzącym obok Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Przed posiedzeniem witał się z zebranymi posłami.

 

W czwartek premier został także zaproszony na spotkanie z obecnym w Sejmie Andrzejem Dudą. Prezydent chciałby 1 maja, w 20. rocznicę wejścia Polski do NATO, omówić ewentualne uczestnictwo Polski w programie Nuclear Sharing oraz prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. 

Aleksandra Kozyra / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie