Polska ukarana przez UE. Musi zapłacić miliony euro

Biznes
Polska ukarana przez UE. Musi zapłacić miliony euro
Pixaby.com
Miliony euro kary dla Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę pieniężną - 7 milionów euro ryczałtu za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów. Ministerstwo rodziny tłumaczy, że to konsekwencja "zaniedbania rządów PiS", a wymagane przepisy są już przygotowywane.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by zaimplementować unijne przepisy o ochronie sygnalistów do polskiego systemu prawnego, i nałożył na nasz kraj karę finansową.

 

Zgodnie z wyrokiem Polska musi zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku do momentu wdrożenia prawa. 

Za co kara finansowa dla Polski?

Dyrektywa o ochronie sygnalistów ma zapewniać bezpieczeństwo osobom zgłaszającym naruszenia prawa Unii. Państwa członkowskie miały obowiązek przyjąć regulacje niezbędne do jej zastosowania do 17 grudnia 2021 r. Według Komisji Europejskiej obowiązków w tych zakresie nie dopełniła Polska, dlatego złożyła skargę do Trybunału. 

 

ZOBACZ: Izba Dyscyplinarna a kara miliona euro dziennie. KE przypomina Polsce o nakazie TSUE

 

TSUE zgodził się z KE, że "Polska nie podjęła środków niezbędnych do zapewnienia transpozycji dyrektywy". Argumentami Polski w tym postępowaniu było przedłużanie się prac legislacyjnych z powodu szerokiego zakresu regulacji wspomnianej dyrektywy oraz trudności wywołane pandemią COVID-19 i napływ uchodźców wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę nie uzasadniają niedochowania terminu transpozycji, jednak Trybunał się do nich nie przychylił

Reakcja rządu na karę z UE

Do wyroku odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Urzędnicy wskazali, że odpowiedzialni za brak implementacji dyrektywy są ich poprzednicy. 

 

"Szybki proces legislacyjny to odpowiedź na wieloletnie zaległości w implementacji unijnej dyrektywy. Niestety za zaniedbania rządu PiS Polska zapłaci kary. Dzięki szybkim działaniom ministerstwa i rządu ich skala będzie ograniczona" - napisano w komunikacie MRPiPS.

 

ZOBACZ: TSUE wydał wyrok w sprawie polskich sędziów. "Pytania prejudycjalne niedopuszczalne"

 

Podkreślono też, że podjęcie "natychmiastowych prac" nad projektem było "jedną z pierwszych decyzji Koalicji 15 Października". - Nie da się całkowicie uniknąć konsekwencji zaniedbań rządu Mateusza Morawieckiego, ale szybki proces legislacyjny pozwoli uniknąć jeszcze dotkliwszych kar finansowych - powiedziała cytowana w komunikacie minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

 

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów 2 kwietnia. Czeka go jeszcze cała ścieżka legislacyjna.

 

Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie