Zła wiadomość dla turystów. Słynne Moulin Rouge uszkodzone

Świat
Zła wiadomość dla turystów. Słynne Moulin Rouge uszkodzone
AP/Oleg Cetinic
Słynne Moulin Rouge bez wiatraka

Uwaga na głowę - z budynku słynnego Moulin Rouge (pol. Czerwony Młyn) w Paryżu odpadła charakterystyczna imitacja wiatraka. Nikomu nic się nie stało, ale turyści muszą uzbroić się w cierpliwość, bo przez dłuższy czas mogą nie zobaczyć tej charakterystycznej konstrukcji. Jednakże pokazy nie zostały odwołane, a dyrektor kabaretu zapewnił, że "sprosta" odbudowie i związanych z nią wyzwaniom.

Skrzydła wiatraka słynnego Czerwonego Młyna, od którego nazwę zaczerpnął znany kabaret i sala koncertowa, w nocy ze środy na czwartek znalazły się na ulicy.

 

Konstrukcja jednego z najbardziej znanych zabytków Paryża runęła, jak jednak informują strażacy, nie ma ryzyka dalszego zawalania się budynku - podaje AFP. 

Moulin Rouge bez wiatraka. Zła wiadomość dla turystów

Według francuskiej prasy w incydencie nikt nie ucierpiał, jedynymi "poszkodowanymi" są turyści, którzy zamierzali uwiecznić czerwoną imitację młyn na dachu kabaretu Moulin Rouge. Przyczyna wypadku nie jest na razie znana. 

 

ZOBACZ: Francja. Wyjątkowa gazeta w kioskach. Jest sprzedawana co cztery lata

 

- Na szczęście stało się to po zamknięciu - powiedział AFP anonimowy pracownik Moulin Rouge.

 

- Każdego tygodnia zespoły techniczne kabaretu sprawdzają mechanizm wiatraka i nie zauważono żadnych problemów - przekazało nieoficjalne źródło, dodając, że to "pierwszy taki wypadek od czasu, gdy kabaret po raz pierwszy otworzył swoje podwoje 6 października 1889 roku".

 

Jedynym poważnym wypadkiem, jaki przetrwał ten zabytek, był pożar z 1915 roku. Obiekt zamknięto wówczas na dziewięć lat - przypomina francuska agencja prasowa.

Władze Paryża w rozpaczy. Dyrektor Moulin Rouge zapewnia: Sprostamy wyzwaniu

Według dyrektora kabaretu przyczyną wypadku był na pewno "problem techniczny". - Sprostamy wyzwaniu - powiedział Jean-Victor Clerico, dodając, że "Moulin Rouge ma 135 lat, więc widział już różne rzeczy". Naprawa wiatraka zapewne trochę potrwa, jednak sam kabaret zostanie ponownie otwarty w czwartek, a wypadek nie wpłynie na harmonogram spektakli. 
 
"Robimy wszystko, aby jak najszybciej skrzydła wróciły na nasz kultowy wiatrak" - napisano w oświadczeniu kabaretu. Pomoc w odbudowie wiatraku zaoferował zarówno ratusz miasta, jaki krajowe ministerstwo kultury.  

 

ZOBACZ: Wenecja z nową opłatą dla turystów. To pierwsze takie miasto na świecie


Do sprawy odniosło się wielu francuskich polityków, którzy wyrazili ogromny żal i smutek w związku z katastrofą. "Upadek szczególnie poruszy świat showbiznesu i wszystkich, którzy kochają Paryż" – napisała minister kultury Rachida Dati w mediach społecznościowych. 
 
Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo przekazała podczas rozmowy z agencją AFP, że odczuwa "wielki ból" z powodu zniszczeń zabytku "znanego na całym świecie".

Budynek słynnego kabaretu uszkodzony. To tam tańczą kankana

Przybytek zlokalizowany w pobliżu dzielnicy czerwonych latarni od ponad 130 lat przyciąga widzów na przedstawienia taneczne. Występujący na scenie zazwyczaj występują w kolorowych, skąpych strojach ozdobionych biżuterią i barwnymi piórami. 

 

ZOBACZ: Wenecja z nową opłatą dla turystów. To pierwsze takie miasto na świecie

 

Moulin Rouge stało się słynne m.in. z wykonywanego tu kankana. 

 

Na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać wygiętą od upadku metalową konstrukcję leżącą na ulicy.

 

ZOBACZ: Amsterdam chce zmniejszyć liczbę turystów. Nietypowy pomysł władz

 

Do uszkodzenia zabytku doszło na kilka miesięcy przed Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w stolicy Francji.

Aleksandra Kozyra / kar / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie