Francja. Wyjątkowa gazeta w kioskach. Jest sprzedawana co cztery lata

Świat
Francja. Wyjątkowa gazeta w kioskach. Jest sprzedawana co cztery lata
Wikimedia Commons/Adrian Pingstone/"La Bougie du Sapeur"
Gazeta jest wydawana co cztery lata

Francuzi mogą w czwartek kupić w kioskach gazetę "La Bougie du Sapeur". Pozornie zwyczajna informacja jest o tyle niezwykła, że pismo wychodzi po raz dwunasty od 1980 roku. To jedyna na świecie gazeta wydawana wyłącznie 29 lutego, czyli w lata przestępne raz na cztery lata.

"La Bougie du Sapeur" to pismo satyryczne, stworzone przez kilku przyjaciół. "Spotykamy się w barze i przy drinku omawiamy pomysły. Świetnie się bawimy, a jeśli czytelnik też to robi, to jest to dla nas wisienka na torcie" - powiedział w rozmowie z BBC redaktor naczelny Jean d'Indy.

 

Gazeta ukazała się w nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy. "La Bougie du Sapeur" ma działy dotyczące polityki, sportu, sztuki i plotek. Głównym artykułem aktualnego numeru jest materiał poświęcony sztucznej inteligencji.

Francuski humor

"To francuski humor, którego nie można przełożyć na inne języki" - ocenia d'Indy. Dział sportowy gazety proponuje stworzenie nagrody Winstona Churchilla. Wyróżnienie miałaby otrzymać pierwsza osoba, która zostanie wyeliminowana z igrzysk olimpijskich.

 

ZOBACZ: Francja. Tajne dane skradzione w pociągu. Dotyczyły igrzysk w Paryżu

 

Redaktorzy nawiązują w ten sposób do wypowiedzi byłego premiera Wielkiej Brytanii, który stwierdził: "moje długie życie zawdzięczam sportowi. Nigdy go nie uprawiałem".

 

"La Bougie du Sapeur" można kupić jedynie w formie papierowej, pismo nie jest dostępne w internecie. Kosztuje 4,9 euro.

jk/sgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie