Pakiet pomocy dla Ukrainy. Senat USA zadecydował

Świat
Pakiet pomocy dla Ukrainy. Senat USA zadecydował
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Decyzja USA ws. pakietu pomocy dla Ukrainy

Senat USA przegłosował we wtorek w nocy ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Długo wyczekiwana ustawa trafi teraz na biurko Joe Bidena, który zapowiedział, że podpisze ją niezwłocznie. Dostawy broni do Ukrainy mają ruszyć już w tym tygodniu. Wołodymyr Zełenski podziękował za przyjęcie pakietu i podkreślił, że te środki "doprowadzą do sprawiedliwego pokoju".

Senat USA poparł we wtorek pakiet pomocy o łącznej wartości 95 miliardów dolarów, zapewniający pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Jak podała agencja Reutera, "za" głosowało 79 senatorów, a 18 było "przeciw". Wśród nich znalazło się trzech krytycznych wobec Izraela demokratów oraz 15 republikanów, którzy domagali się włączenia do ustawy restrykcji migracyjnych. 

Decyzja Senatu USA. Miliardy dla Ukrainy

Przyjęta ustawa wieńczy trwający od pół roku spór o pomoc dla Ukrainy. Kijów - zgodnie z podpisanym dokumentem - zostanie wsparty sumą 60,8 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na wsparcie wojskowe i gospodarcze. Zyskają także inne kraje. Stany Zjednoczone przekażą 26 mld na uzbrojenie dla Izraela i pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, a także 8 mld na zakup broni dla Tajwanu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.

 

ZOBACZ: Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja Izby Reprezentantów

 

Dodatkowo w pakiecie ustaw znalazł się szereg uprawnień umożliwiający nałożenie dodatkowych sankcji na Iran i Rosję. Przepisy upoważniają prezydenta do przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów - około 5 mld dolarów - na pomoc Ukrainie. Nowe prawo ma także zmusić chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji w ciągu 12 miesięcy. 


- Dziś po ponad sześciu miesiącach ciężkiej pracy, wielu zwrotach i zakrętach, Ameryka wysyła sygnał do całego świata: nie odwrócimy się od naszych sojuszników. Mówimy naszym przeciwnikom: nie zadzierajcie z nami. Mówimy światu: Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by zabezpieczyć demokrację i nasz sposób życia - powiedział przed głosowaniem lider demokratów w Senacie Chuck Schumer.  


Według niego przyjęta we wtorek pakiet ustaw jest jednym z najważniejszych, jakie Kongres przyjął w ostatnich latach. Podobnie stwierdził jego republikański odpowiednik Mitch McConnell

Pomoc dla Ukrainy. Joe Biden zapowiedział niezwłoczne działania

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Stanów Zjednoczonych. W specjalnym oświadczeniu Joe Biden zapowiedział jej "niezwłoczne" podpisanie.   


"Tej nocy, ponadpartyjna większość w Senacie dołączyła do Izby, by odpowiedzieć na wezwanie historii w tym krytycznym punkcie zwrotnym. Kongres przegłosował moją ustawę, by wzmocnić nasze bezpieczeństwo narodowe i wysłać sygnał światu o sile amerykańskiego przywództwa: jesteśmy zdecydowanie po stronie demokracji i wolności i przeciwko tyranii i opresji" - napisał Biden. 

 

ZOBACZ: USA uderzają w Rosję. Joe Biden: Zwiększamy nacisk


"Podpiszę tę ustawę i wygłoszę odezwę do narodu amerykańskiego, jak tylko trafi ona jutro na moje biurko, tak abyśmy mogli rozpocząć dostawy broni i sprzętu na Ukrainę w tym tygodniu" - oświadczył. 


Według zapowiedzi amerykańskich władz, pierwszy pakiet pomocy dla Ukrainy ma być warty miliard dolarów i zawierać amunicję artyleryjską i rakiety obrony powietrznej. 

Pakiet pomocy USA dla Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podziękował senatorom

Do sprawy szybko odniósł się prezydent Ukrainy, który podziękował za przekazane wsparcie.

 

"Dziękuję szefowi większości Chuckowi Schumerowi i szefowi Partii Republikańskiej Mitchowi McConnellowi za ich silne przywództwo w propagowaniu tej dwupartyjnej ustawy oraz wszystkim amerykańskim senatorom z obu obozów, którzy za nią głosowali" - napisał Wołodymyr w mediach społecznościowych. 


"To są niezbędne środki, aby jak najszybciej doprowadzić do sprawiedliwego pokoju" - przyznał polityk. Dodał, że dzięki tej decyzji USA podkreśliły swoją pozycję na arenie międzynarodowej jako "latarni morskiej demokracji i przywódcy wolnego świata".  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie