USA uderzają w Rosję. Joe Biden: Zwiększamy nacisk

Świat
USA uderzają w Rosję. Joe Biden: Zwiększamy nacisk
AP/Evan Vucci
Joe Biden ogłosił sankcje na Rosję

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowe sankcje przeciwko Rosji. Ponad 500 nowych sankcji obejmie osoby i podmioty powiązane z Kremlem. Chodzi o to, by w drugą rocznicę inwazji na Ukrainę "zwiększyć nacisk na Moskwę".

Stany Zjednoczone nałożyły szeroko zakrojone sankcje na Rosję - obejmą ponad 500 osób i podmiotów. Powodem - jak podkreślił prezydent Joe Biden - jest zwiększenie nacisku na Moskwę w związku z przypadającą w sobotę drugą rocznicą pełnoskalowego ataku na Ukrainę. - Dzięki nowym sankcjom Putin będzie płacić jeszcze wyższą cenę  - podkreślił gospodarz Białego Domu. 

 

ZOBACZ: Sondaż. Rosja zaatakuje Polskę? Wiadomo, co sądzą Polacy

Sankcje USA na Rosję. Joe Biden zwrócił się do Izby Reprezentantów 

Joe Biden przekazał w oświadczeniu, że Waszyngton stara się wspierać Ukrainę, nawet gdy stoi ona w obliczu poważnych niedoborów zbrojeniowych, a amerykańska pomoc wojskowa jest opóźniana od miesięcy. Zaapelował również do Izby Reprezentantów, aby zatwierdziła uchwalony przez amerykański Senat pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy "zanim będzie za późno".

 

Na początku lutego o tej "blokadzie" mówił m.in. premier Donald Tusk, który stwierdził, że "amerykańscy politycy, którzy podejmują takie decyzje, powinni się wstydzić". 

 

Ograniczenia są skierowane przeciwko osobom odpowiedzialnym za uwięzienie Aleksieja Nawalnego - rosyjskiego opozycjonisty, który zmarł w zeszłym tygodniu, a także związanym z sektorem finansowym Rosji, przemysłem obronnym i sieciami zaopatrzenia tego kraju. Restrykcje uderzą także w podmioty zaangażowane w omijanie antyrosyjskich sankcji.

 

"Ponadto USA wprowadzają nowe ograniczenia eksportowe przeciwko 100 podmiotom za wspieranie "tylnymi drzwiami" rosyjskiej machiny wojennej oraz podejmują działania w celu dalszego obniżenia dochodów Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych" - przekazano w oświadczeniu. Wcześniej - w czwartek - Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że w ramach polityki sankcji Stany Zjednoczone zamierzają skonfiskować rosyjskie zamrożone aktywa o łącznej wartości 700 mln dolarów.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania nałożyła sankcje na Rosję. Za śmierć Nawalnego

Sankcje UE wobec Rosji

W piątek 13. pakiet środków ograniczających wobec Kremla przyjęła także Rada Unii Europejskiej. - Dziś jeszcze bardziej zaostrzamy środki ograniczające wobec rosyjskiego sektora wojskowego i obronnego, wymierzone w kolejne podmioty w państwach trzecich, które dostarczają sprzęt, a także w podmioty odpowiedzialne za nielegalną deportację i wojskową reedukację ukraińskich dzieci - oświadczył Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

Karolina Gawot / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie