Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja Izby Reprezentantów

Świat
Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja Izby Reprezentantów
Reuters
Ustawa o pomocy dla Ukrainy przegłosowana przez Izbę Reprezentantów

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o pomocy dla Ukrainy, zakładającą wsparcie sięgające blisko 61 mld dolarów. Złożenie pod nią podpisu zapowiada prezydent Joe Biden, lecz najpierw trafi ona do Senatu. Kontrolowana przez republikanów izba Kongresu USA wyraziła też zgodę na pomoc dla Izraela, Tajwanu i wybranych państw Indo-Pacyfiku. Zapaliła również zielone światło dla zakazu TikToka.

Za przyjęciem ustawy o pomocy dla Ukrainy było 311 kongresmenów, w tym 101 republikanów i 210 demokratów. Przeciwko zagłosowało 112 republikanów. Przegłosowany w sobotę pakiet został zgłoszony Izbie właśnie przez republikanów.

Pomoc dla Ukrainy. Głosowanie w Izbie Reprezentantów USA

Ostateczna decyzja Izby Reprezentantów zapadła w sobotę wieczorem polskiego czasu. Dzień wcześniej w izbie zdecydowano o dalszym procedowaniu czterech ustaw: o pomocy dla Ukrainy, Izraela, Indo-Pacyfiku oraz o konfiskacie rosyjskich aktywów i możliwym zakazie TikToka w USA.

 

Przepisy trafią do Senatu, gdzie większość mają demokraci. Natychmiastowe podpisanie pakietu ustaw pomocowych zapowiada prezydent Joe Biden. Zgodę Izby Reprezentantów uzyskało też wsparcie dla Izraela, Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku, jak również ustawa o konfiskacie aktywów rosyjskich i opcjonalnym zakazaniu TikToka.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski ma nowy plan. Wśród wykonawców Polska

 

Demokraci w ostrych słowach krytykują swoich republikańskich kolegów i Donalda Trumpa za wielomiesięczną zwłokę w podjęciu decyzji. Pakiet po raz pierwszy został zgłoszony jesienią zeszłego roku.

Pakiet pomocy dla Ukrainy. Co przekażą Amerykanie?

Ustawa o Ukrainie opiewa na 60,8 mld dolarów, z czego 23 mld to środki na uzupełnianie ubytków w arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld - na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld - na utrzymanie sił USA w regionie.

 

Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 mld dolarów w dodatku do ok. 4 mld, które wciąż ma do dyspozycji. Projekt zawiera też niemal 9,5 mld wsparcia dla ukraińskiego budżetu. Projekt wsparcia Izraela opiewa na łącznie 26 mld dolarów, przewiduje też przeznaczenie 9 mld na pomoc humanitarną, w tym dla Palestyńczyków.

 

Trzeci z projektów mówi m.in. o przeznaczeniu 2 mld dolarów pożyczek dla Tajwanu i innych sojuszników na obszarze Indo-Pacyfiku na zakup amerykańskiej broni, 3,3 mld inwestycji w rozwój budowy okrętów podwodnych oraz 133 mln na zwiększenie produkcji artylerii i amunicji.

 

Czwarty to z kolei zestaw różnych inicjatyw związanych z bezpieczeństwem narodowym, w tym sankcji na Iran i Rosję, a także przepisy upoważniające prezydenta do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów (ich wartość szacowana jest na 5-8 mld) i wydania ich na pomoc Ukrainie. 

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie