GIS ostrzega przed tatarem wołowym. Poważne skutki zakażenia bakterią

Polska
GIS ostrzega przed tatarem wołowym. Poważne skutki zakażenia bakterią
Piaxabay/mp1746
GIS wykrył groźną bakterię w partii tatara wołowego

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu groźnej bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego. Natychmiast nakazano wycofanie produktu z obrotu. Spożycie zepsutego mięsa może skutkować szeregiem dolegliwości. GIS podkreślił, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga w tatarze wołowym. Bakterię wykryto w 4 na 5 badanych próbkach w określonej partii. GIS ostrzegł, że spożycie produktu może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. 

 

ZOBACZ: GIS ostrzega przed mąką. Wykryto szkodliwe substancje


"Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa" - napisano. 

GIS. Escherichia coli wykryta w tatarze. Nakazano wycofać produkt

GIS przekazał, że chodzi konkretnie o tatara wołowego w opakowaniu 200 gram z partii o numerze 1032604. Posiada termin przydatności do spożycia do 26.04.2024 roku. Produkowała go firma Zakłady Mięsne Łuków S.A. - znajdująca się przy ulicy Przemysłowej 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE. 

 

ZOBACZ: GIS ostrzega przed pieprzem. Przekroczone normy pestycydów


Jak zapewniono, producent niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności produktu, uruchomił procedurę wycofania kwestionowanej partii z obrotu. Organy urzędowej kontroli nadzorują ten proces.  
 
W związku z tym, konsumentów poproszono o niespożywanie partii objętej komunikatem. "W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" - przekazano.  

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie