Raport USA. Polska wciąż ma problemy

Świat
Raport USA. Polska wciąż ma problemy
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Raport dotyczący praw człowieka przedstawił Antony Blinken

W Polsce wciąż łamane są prawa człowieka - wynika z raportu USA, przedstawionego przez Antony'ego Blinkena. Wyszczególniono problemy z niezależnością sądownictwa i przestępstwa motywowane antysemityzmem.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken przedstawił coroczny raport USA dotyczący przestrzegania praw człowieka na świecie. Najwięcej miejsca poświęcono państwom, które obecnie biorą czynny udział w konflikcie, ale wspomniano także o Polsce.  

Raport USA. W Polsce wciąż łamane są prawa człowieka

W raporcie stwierdzono, że w Polsce wciąż istnieją "poważne problemy z niezależnością sądownictwa, znaczące bariery w dostępie do usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz przestępstwa motywowane antysemityzmem".  


Wymieniono kilka przypadków antysemickich incydentów m.in. gaszenie świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna.

 

ZOBACZ: Mariusz Kamiński zostanie ponownie przesłuchany. Przewodniczący o kulisach prac komisji

 

Przedstawiono także aferę z użyciem przez władze oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, drobne incydenty na tle rasistowskim, czy też pojedyncze przypadki prześladowania Ukraińców. 


Zaznaczono jednak, że sytuacja w Polsce się poprawia, a prawa człowieka, w tym prawa kobiet, były jednym z czołowych tematów ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. 

 

ZOBACZ: Likwidacja CBA coraz bliżej. Nowa formacja będzie patrzyła władzy na ręce


"Rząd podjął wiarygodne kroki w celu zidentyfikowania i ukarania urzędników, którzy mogli dopuścić się łamania praw człowieka" - czytamy w raporcie.

Raport USA. Łamanie praw człowieka na świecie

W raporcie sporo miejsca poświęcono Chinom. Komunistyczne państwo oskarżono o zbrodnie przeciwko ludzkości, pracę przymusową i inne przestępstwa przeciwko Ujgurom i innym mniejszościom etnicznym czy religijnym. 

 

ZOBACZ: Tragedia podczas ćwiczeń NATO w Polsce. Nie żyje hiszpański żołnierz


Wyszczególniono także Rosję i celowość działania przeciwko cywilom. Wymieniono m.in. bombardowanie osiedli mieszkaniowych czy deportację dzieci.  


Rejony, w których prawa człowieka są łamane notorycznie to m.in. Sudan, Afganistan, Iran czy Kuba.  

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie